medyauzmani.com
4. Uluslararası GastroAntep Festivali 15 Eylül’de başlıyor – Yemek Fikirleri

4. Uluslararası GastroAntep Festivali 15 Eylül’de başlıyor

Dünya Bankası tarafından en rekabetçi 7 şehirden biri olarak seçilen ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Gastronomide Gelişmiş Şehirler Ağı’nda (UCCN) 116 şehir arasında Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olarak listeleniyor. GaziantepEski mutfağıyla bir kez daha dünya sahnesine çıkmaya hazırlanıyor.

Dünyaca ünlü şefleri Michelin yıldızları, gurmeler, yaşam koçları, beslenme uzmanları, gıda üreticileri, gastronomi öğrencileri, tarım üreticileri, tedarikçiler, akademisyenler ve sektör temsilcileriyle buluşturacak festivale birkaç gün kala, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahinİstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen dört günlük festivalin programı hakkında bilgi verdi.

Şahin, bir sunum eşliğinde Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürülebilir tarım alanında yaptığı yatırımları, Gaziantep’in gastronomi alanındaki çalışmalarını, festivalin içeriğini ve coğrafi işaretler alanında yapılan çalışmaları anlattı.


“GASTROANTEP Yolculuğumuz Aslında Bir İnsan Yolculuğudur”

Şahin, dünya zenginliğinin ölçeğinin artık kültürel zenginliklerin korunmasına, kültürel mirasın korunmasına ve sağlık konularına bağlı olduğuna dikkat çekerek, “GastroAntep yolculuğu aslında bir insanlık yolculuğu. Ülkeler artık kişi başına düşen gelire bakmıyor. Gazi Geçen zorlu dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı en büyük miras.” İlim ve akıl bize emanet. Elimizdeki toprağın bizi nereye götüreceğini iyi analiz edeceğiz. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nde insan ve çevresel kalkınma ile ekonomik kalkınma el ele gitmeli ve bu yapılmazsa büyük sorunlar çıkacak.Retorik eyleme dönüşmediğinde küresel ısınmanın nasıl arttığını, Antarktika’ya gidince buzulların nasıl eridiğini gördük. . Bu zor zamanda ne yapmamız ve ne yapmamamız gerektiğine dair bir görüşümüz var.”

Büyük bir hazinemiz var.

Shaheen, “2014 yılında Gelişmiş Şehirler Ağı’na başvurduğumuzda ve ‘Dünyanın en büyük mutfaklarından biriyiz’ dediğimizde ne kadar iyi başladığımızı gördük” diyen Shaheen, “Elimizde büyük bir hazine var. Açarsan başka bir hazine ortaya çıkar.” Bu hazineyi sizinle taçlandırmak için buradayız.”


4. Uluslararası GastroAntep Festivali 15-2 Eylül'de başlıyor

“RUMKALE’de sazan yemeye çağırıyoruz”

Rumkal’da Fırat Nehri’nin balığını tatmak istediklerini dile getiren Shaheen, “Bu ülke için birleşeceğiz. Hızlı koordinasyonu sağlayacağız. İş yapma kabiliyetimizi güçlü bir şekilde sürdüreceğiz. Çok sorunumuz var, artıralım. Sorunları çözebilme yeteneğimiz. Sizi bir kahve içmeye davet ediyoruz.” Rumkale’deki coğrafi işaretten elde ettiğimiz kendi menengiçimiz. Fırat’ta chabot balığını tatmak istiyoruz.

Bu yılın teması “Sürdürülebilirlik”.

“Bu yılın teması sürdürülebilirlik. Dünya sürdürülebilirliği konuşuyor. Gastronomi sürdürülebilir kalkınma için önemli. Sadece kebap, lahmacun ve baklava şehri değiliz. Ayrıca vejetaryenler, veganlar, baklava ve çölyak hastaları için özel menüler konusunda uzmanız, dedi Shaheen.

“Ana kütüphane ve kütüphane oluşturuyoruz”

Ata tohumlarını ve yerel ürünleri koruduklarını kaydeden Şahin, “Nizip’te Ege zeytin tohumları ekmeye devam edersek gurmelere yuva olamayız. Ata tohumları var. Bölgenin nemi ve yağışına uygun. Tohumları toprak analizine göre seçiyoruz.” Ana tohum ve ata tohum kütüphanesini oluşturuyoruz. Ata tohumumuzu, ana tohumumuzu dağıtıyoruz. Bu biyoçeşitliliği kullanmamız, toplumla bütünleştirmemiz, eğitmemiz, açıklamamız gerekiyor. çiftçi için iyi ve ne gerekiyorsa yapın.”

Michelin yıldızlı şefler geliyor

Gazi’nin engin mutfak kültürünü dünya sahnesine taşıyan festivale Michelin yıldızlı şefler katılacak. UNESCO gastronomi kentlerinin temsilcileri tarafından Gaziantep’in yöresel ürünleri ile düzenlenecek atölye çalışmalarının yanı sıra sürdürülebilirlik ve biyoçeşitlilik sergileri, coğrafi işaretler çalıştayı gibi çeşitli seminer ve sempozyumlar düzenlenecek. Festivalde ayrıca geziler, müze gezileri, performanslar, kadın ve çocuklara yönelik atölye çalışmaları, konserler ve daha birçok eğlence etkinliği yer alacak. GastroAntep Festivali ile Türkiye’deki gastronomi öğrencilerine küresel platformlarda eğitim fırsatları sunulacak.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın