medyauzmani.com
‘Adana Kebabı’nın ardından ‘Adana Şalgam’ da Fuar Merkezi Tescil Belgesi aldı – Son Dakika Türkiye Haberleri – Yemek Fikirleri

‘Adana Kebabı’nın ardından ‘Adana Şalgam’ da Fuar Merkezi Tescil Belgesi aldı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Kayıt, ATOSEV’de düzenlenen toplantıyla kamuoyuna duyuruldu.

ATO Başkanı Atilla Menevşe yaptığı açıklamada, bu tür ürünleri sadece kayıt olarak pazarda kurmanın mümkün olduğunu belirterek, “Geleneksel yöntemlerle elde edilen bu ürünler, kalite ile buluşan bir ‘Coğrafi İşaret’ ile mümkün olmaktadır. standartlar, yöntem, bu ürünler bir marka olacak ve rakiplerinden farklılaşacak. Dolayısıyla Adana Şehri bu ürünlerin markası ile marka bir şehir olacak ve bu ürünün toplumda hak ettiği yeri bulacağına inanıyorum.

“COĞRAFİ İŞARET TESCİL İZİN BELGESİ OLAN ÜRÜNLER”

Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’nin kullanıldığı bazı ürünleri sıralayan Menevşe, “3 ay içerisinde itiraz olmazsa Adana şırdan, Adana abla, Adana çörek tatlısı, Adana içli köfte, Adana kebap, Adana bici. bici. , Adana taş kadayıf ve Adana karatavuk tatlısı.

Adana Şalgam Üreticileri Derneği (ŞalgamDer) Yönetim Kurulu Başkanı Selahaddin Nas, “Bunu bizden başka üreten ülke yok. Sonuçta bu ürünü 30 ülkeye satıyoruz. Satış yaptığımız her ülkede talep artıyor. Adana’da şalgamın tarihi eskidir 1800’den fazla ‘Şalgam’ın tarihi 1950’lere kadar uzanmaktadır.Türkiye’de yeni üretilip market zincirlerine verildiğinde ortaya çıkmaya başlamıştır.Coğrafi İşaret Tescil Belgesi sağlayacağını biliyoruz. Mal ihracatına en büyük destek ortada. Bu arada pek bilinmiyordu. Yabancı derken elimizde belge yoktu. İşler düşüyor” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın