medyauzmani.com
Adana Lezzet Festivali’ne Hazır – News Magazine – Yemek Fikirleri

Adana Lezzet Festivali’ne Hazır – News Magazine

Bu yıl 8-10 Ekim Merkez Park’ta “Coğrafya güzeldir” konu ile yapılacak 5. Uluslararası Adana Lezzet FestivaliGözleri tüm şehri taradı. Şehirdeki kebap, şırdancılar ve bici biciciciler işyerlerini açmak için festivali bekliyor.

Geçen yıl pandemi nedeniyle online festivale 300 bine yakın yerli ve yabancı kişinin katılacağı tahmin ediliyor. Festival öncesi Adana Kasaplar Odası başkanı Murat Yağmur öncülüğünde oluşturulan ekipler, kentteki kasap ve kebapçılarda incelemelerde bulundu. Öncelikli olarak eti inceleyen ekipler, salata bölümlerini de inceledi. İncelemeler sırasında herhangi bir usulsüzlük tespit edilmedi.

Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Yağmur konuyla ilgili şunları söyledi: “Festival için çok heyecanlıyız. Tüm tüccarlarımız hazır, hiçbir şey eksik değil. Tüm vatandaşları bekliyoruz. Bütün etlerimiz vatandaşın gözü önünde olacak. 7 bölgede denetimler gerçekleştirdik. Neyse ki, hiçbir çelişki yok. Herkesi Adana’ya bekliyoruz.”

Adana kebabının orijinali hakkında bilgi veren Yağmour, “Ete, balığa ve tavuğa sadece tuz konulmalı. Tuzdan başka bir şey girmemeli. Baharatları vatandaşlar kendileri atmalı. Vatandaş et yediğini bilmelidir. Tadını bastırıyor. Etin.

Uzun yıllardır şehirde kebapçı ve kasaplık yapan Badretin Bakırhan, yapılan denetimlerden memnun olduğunu belirterek, “Hazırlıklarımızı yaptık. Günlerdir hazırlanıyoruz. Adana’ya tüm vatandaşlarımız hoş geldiniz. Gelin. Adana’da kebabın içine sadece tuz atılır, ete sadece tuz eklenmez. Etine güvenen usta tuzdan başka bir şey koymaz.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın