medyauzmani.com
Antalya’daki Uluslararası Yemek Festivali 800 bine yakın ziyaretçiyi ağırladı – Yemek Fikirleri

Antalya’daki Uluslararası Yemek Festivali 800 bine yakın ziyaretçiyi ağırladı

1. Uluslararası Antalya Yemek Festivali kapsamında Karaalioğlu Parkı’nda oluşturulan festival alanı Antalyalılar ve turistlerin akınına uğradı. Antalya’nın yöresel tarım ürünlerinin ve lezzetlerinin sergilendiği stantlar büyük ilgi gördü. Festival ziyaretçileri Antalya’nın yöresel ürünlerini öğrenirken zengin gastronominin tadına baktılar ve eşsiz lezzetlerini keşfettiler.

23-25 ​​Eylül tarihlerinde gerçekleşen festivalin resmi açılışı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tarafından yapıldı. Antalya’nın tavşan coğrafyasının kalbinde ikinci günü zeytin hasadı etkinliğiyle başlayan festival, üç gün boyunca onlarca bölüm, söyleşi, atölye ve konsere ev sahipliği yaptı.

Paneller gastronomiye ışık tutuyor

Bu alanda uzmanların katılımıyla seminer ve söyleşilerin gerçekleştirildiği festival, gastronomi, turizm ve ekonomi dünyasını öne çıkarıyor. Festivalin ilk gününde Seda Dovinci, Dilara Koçak’ın konuk olduğu Kentsel Antalya Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayik’e yöresel yemek, sürdürülebilir tarım ve sürdürülebilir yaşam için beslenme konularında Antalya Mutfağı’nı, sürdürülebilir STK’ları ise sektörün önemli temsilcilerinin katılımıyla sundu. gastronomi sektörünün önde gelen isimlerini bir araya getiren Turizm ve Gastronomi Politikaları, Sahrap Soysal’ın Konuk Olduğu Coğrafi Tanımlı Tavşan Yürekli Zeytin Tarifleri ve Aşçıların Yöresel Mutfağı Tanıtmaya Etkisi konulu söyleşiler yapıldı. . Dikkatlice.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın