medyauzmani.com
Arapgir Ambalaj Coğrafi İşaret Belgesi Aldı – Yemek Fikirleri

Arapgir Ambalaj Coğrafi İşaret Belgesi Aldı

Malatya ArapDişliCoğrafi İşaret ürünlerine yeni bir ürün eklendi. Arapgir mor fesleğen, kono üzüm ve tandır kebabından sonra salamura yaprak ve tereyağ ile hazırlanan yörenin yöresel lezzetlerinden biri olup, üretim yöntemi ve coğrafi sınırların şekli ile öne çıkmaktadır. Arabjir rap Türk Patent ve Marka Kurumu onayı ile tescil edilmiştir.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Arabgir Belediye Başkanı Haluk Kumeroğlu, bölge mutfağının Türkiye’nin önde gelen mutfakları arasında yer aldığını belirterek, “Arapgir mutfağının çok özel tatları ve lezzetleri var. Saray çalışmalarının bir yansıması olan Arapgir Mutfağı için. kültür ve coğrafi işaretler de yapılıyor.” Bu kapsamda bölgede gastronomi merkezi kuruyoruz. Kaşkaloğlu Sarayı’nda gerçekleştirilecek bu proje ile gastronomi ve dünya mutfağındaki yerinin daha iyi tanıtılması için çalışmalar yapmayı hedefliyor.”

Kumeretoğlu, arabgir kök üzümü, arabgir mor fesleğen ve arabgir tandır kebabının ardından tescilli ürün sayısının dörde çıktığını, arabgir tandır kebabının da tescillendiğini söyledi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın