Aydın Valisi Hüseyin Aksoy başkanlığında; Gastronomi alanında birçok değerli ismin katkılarıyla hazırlanan bu kitap, şehrin sadece yemeklerini değil kültürünü de geleceğe taşımayı hedefliyor.

Herodot’un “gökyüzü altındaki en güzel şehir” dediği, birçok uygar insanın yaşadığı ve 23 antik kenti ile en iyi tarihe sahip olduğu Aydın, Ege’nin her zaman parıldayan önde gelen şehirlerinden biridir.

Büyük bir gastronomik zenginliğe sahip olan Aydın; Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde belirttiği gibi dağlarından petrol, vadilerinden bal akar. Çünkü zeytin ağaçları sadece şehirde yetişir. Başınızı çevirdiğiniz her yerde incir ağaçları vardır. Toprağında birçok bitki türü yetişir. Sağlıklı bir yaşam, insanların sonsuza dek yaşadığı Aydın’ın bereketli topraklarından ve denizinden gelir! Büyük Menderes nehrinin suladığı verimli alanlarda üzüm, buğday, zeytin ve incir bir arada yetişir. Buğday unu, zeytinyağı, üzüm şarabı ve tabii ki incir; hayat tadın tatlılığını arttırır.

AYDIN’IN İLK GASTRONOMİ KİTABI

Dost canlısı insanları, güzel mekanları, tatil köyleri, el sanatları ve tarihi ile bir yeryüzü cenneti olan Aydın, ülkemizin yemek açısından önemli potansiyelini göstermektedir. Aydın Gastronomi kitabı, Ege’nin camı olan Aydın’ın kültürel mirasını, lezzetli ve sağlıklı yemeklerini daha fazla kişiye tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak düşüncesiyle oluşturulmuştur.

Sağlıklı ve doğal gastronomi ve yaşam tarzı için gerekli potansiyele sahip Aydın’ın keşfedilmesine ve tanıtımına katkı sağlamak amacıyla özenle ve özenle hazırlanan Aydın Gastronomi Kitabı projesinin liderliğinde; Bunu Aydın Valisi Sayın Hüseyin Aksoy yaptı. Bu kitap, Adnan Menderes Üniversitesi Aşçılık Programı Öğretim Üyesi Dr. Emrah Köksal Sezgin, Restoran Müdürü Hayrettin Dincil, araştırmacılar Havva Çetintürk ve Cansu Öztürk; Gıda ve beslenme araştırmacısı Ali Gökçen Adar, İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları Fakültesi Öğretim Üyesi Ahmet Güzelyağdöken, yerel gıda danışmanı Azize Gülpınar ve İstanbul Gastronomi kurucusu ve biyolojik bilim yazarı Sabriye Kocabalkan, bir yılı aşkın titiz bir çalışma. Bu kitap aynı zamanda Aydın’ın ilk gastronomi kitabı olma özelliğini de taşımaktadır.

ETİKETLER

Cansu Öztürk Ege Adnan Menderes Üniversitesi Ahmet Güzelyağdöken Büyük Menderes Nehri Hayrettin Dincil Sabriye Kocabalkan İstanbul Gastronomi Ali Gökçen Adar Heredot Emrah Köksal Sezgin İzmir Ekonomi Üniversitesi Azize GürkeleÇÇliyaint Havliyant