AYVARI TARİFLERİNİ TOPLAMAK İÇİN TIKLAYIN!

Ayva Pesto Tarifi

ayva reçeli tarifi

Tatlı ayva tarifi

Ayva, her yere yayılan kokusu, ağızda bıraktığı acı tadı ve sonbahar renklerinin yeşilden sarıya dönüşmesiyle günümüzün en popüler meyvelerinden biridir.

Ünlü şairimiz Cahit Sıtkı Tarancı’ya sonbahar-kış mevsimini hatırlatan ayva, “sarı ayva, kırmızı nar, güz” şiirinin dizesinde kendine yer buluyor.
Soğuk günlerin bu mis kokulu, acı meyvesi ülkemizde özellikle Bilecik’te hemen her evin bahçesinde bolca yetişir.
Dünyada yaygın olmasa da Orta Çağ’da Fransızlar ve İspanyollar tarafından şekerlemelerde kullanılmıştır. İspanya’da hala salça olarak yenen ayvanın en ünlü türü; “Ekmek”, “Limon”, “Karaali”, “Misket”, “Tavşanbaşı” “Tekkeş”, “Cam”, “Kırıkoğlu”, “Farsça”, “Bencikli”, “Pony”, “Gördes” ve “Şeker ayva” Ayva taze yenilerek reçel, jöle, komposto, meyve suyu, marmelat, alkollü içki yapımında tüketilir, odun ateşinde yakılır ve “ayva cenazesi” adı altında pişirilir.
Osmanlı döneminden beri mutfak kültüründe önemli bir yere sahip olan Ayva, hemen her şehirde birçok harika yemeğe ve lezzetine hayat veriyor: Bursa’da “Ayva yağı”, Niğde’de “Ayva borani”, “Tencerede Ayva” Nevşehir’de “meyveli pilav” ve Gaziantep’te “ayva kebabı”, Trabzon’da “ayva fissi” bunlardan bazıları…

Bir meyve olmanın ötesinde, insanların hayatlarının her alanında yer alan ayva hakkında insanlar arasında birçok inanış vardır. Örneğin; Ayva ağacı çok meyve verirse o yıl kışın sert geçeceğine inanılır. Bir diğeri, hamile kadınların yemek yeme nedeniyle çıban geliştireceği inancıdır.

şifa kaynağı

İçerisinde meyve ve şifalı tohumlar bulunan ayva tam bir vitamin kaynağıdır. Ağırlıklı olarak C vitamini, tanen, pektin, şeker ve organik asitlerden oluşan ayva, kanı temizler ve kalp çarpıntılarına iyi gelir. Ayrıca ısıyı keser, kabızlığı giderir, mideyi güçlendirir. Tansiyonu düşürmeye yardımcı olan ayvanın sakinleştirici özelliği olduğu da biliniyor.