1878’den bu yana uzmanlığıyla zeytinyağını eşsiz tadı, aroması ve rengiyle tüketicilerle buluşturan Komili’nin bu yıl 25. zeytin hasadı 22-23 Ekim tarihlerinde Ayvalık’ta gerçekleştirildi. Doğanın insanlara verdiği mucizevi yağdan yapılan kültürle birleşen, bu ülkede zeytinyağı ve zeytinyağı geleneksel hale gelen Komili Zeytin Hasadı’nın açılışını bu yıl sanatçılar Erkan Can ve Güven Kıraç gerçekleştirdi. Nesiller Yaşasın”. Hasat sırasında Yazar ve Şef Ömür Akkor, konuklara en iyi yemeklerin zeytinyağı ile olan bağlantısını anlatıp tatmaları için eşsiz bir fırsat verdi.

Zeytinlerin dalından koparıldığı yere bağlı bir masada; Balıkesir kültürünün en önemli parçası olan, Ömür Akkor ve yabancılar tarafından odun ateşinde dövülerek hazırlanan keşkek damgasını vurdu. Hasat alanını hareketlendiren masalların ardından Ege yöresinin dansları eşliğinde toplanan zeytinler prese götürülerek zeytinyağına dönüştürülür ve şişelenir. Ömür Akkor’un hasat akşam yemeği menüsü, ünlü yerel şef Ekrem Yanbolluoğlu ve ekibi tarafından Kuzey Ege’den gelen zeytinyağı ve yöresel ürünlerle hazırlandı.

Hasat programının ikinci gününde ise Komili’nin “Yaşasın Nesiller boyu” çatısı altında yürüttüğü Anıtsal Ağaç Projesi ile tescillenen ve koruma altına alınan 1105 yıllık kıymetli ağacı ziyaret etti. Diyetisyen ve Diyetisyen, Sürdürülebilir Yaşam Destekçisi Dilara Koçak; 1105 tarihli Koca Delice’nin gölgesinde, iri zeytin ağaçlarının ürettiği değerden ve insan için değerinden, iyi zeytinyağının yemeklerdeki öneminden bahsetti.

ETİKETLER

Erkan Can Komili Zeytin Hasatı Kuzey Ege Ömür Akkor Ekrem Yanbolluoğlu Hatıra Ağacı Projesi Balıkesir Dilara Koçak Ayvalık