Bezelyenin ülkesi hakkında farklı görüşler olsa da genel kanı bezelyenin Orta Doğu ile Orta Asya arasındaki bölgeden geldiği yönündedir.
En eski kültür bitkilerinden biri olan bezelye, MÖ 500-400 yıllarında Eski Yunanlılar ve Romalılar tarafından yetiştirilmiştir.
Günümüzde bezelye Kanada, ABD, Avrupa ülkeleri, Çin, Hindistan, Rusya ve Avustralya başta olmak üzere birçok ülkede yetiştirilmektedir. Taze veya kuru yenen bezelye, lif ve protein bakımından yüksektir. Şekerli bir sebze olan nohut, aynı zamanda iyi bir B vitamini ve folat kaynağıdır.
Bezelye taze yenir ve kurutma, dondurma ve buharda pişirme için uygundur. Kuru leblebiden elde edilen un, bebek maması, nohut çorbası ve diğer yemeklerin yapımında kullanılır.

Sultan bezelyesi: Yassı kabuklu, küçük çekirdekli, henüz gençken toplanıp kabuğuyla birlikte taze fasulye olarak yenen bir bezelye türüdür.

Bezelye (araca): Kabuklu olarak yenmeyen, sadece iri taneli olan bir bezelye türüdür.

Yeşil olmak:

Kaynatmak için kullanacağınız bezelye suyuna ekleyeceğiniz biraz karbonat her şeyi daha hızlı pişirecek ve pişirirken yeşil rengini koruyacaktır.

Alışveriş yaparken ve tasarruf ederken:

Bezelye alırken kabukları parlak, sert ve dolgun olanları tercih edin. Bezelye alırken yeşil, pürüzsüz ve büyük olmayanları tercih edin. Hemen pişirmeyeceğiniz bezelyeleri buzdolabında iki güne kadar saklayabilirsiniz.

Nohutun sağlığa faydaları:

Bezelye A vitamini, fosfor, potasyum, protein ve karbonhidratlar açısından zengindir. Kolay çözünür maddeler içerdiğinden kandaki kötü kolesterolü düşürücü ve kalp hastalığı riskini azaltıcı etkiye sahiptir. Ayrıca yüksek lif içeriği midede uzun süre kaldığı için kan şekerini kontrol ederek vücudun enerji seviyesini dengeler. Uykuyu iyileştirir ve konsantrasyonu artırır. Araştırmalar, çok fazla bezelye yiyen kişilerin apandisit geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu göstermiştir.

100 gram taze yeşil bezelye:

KALORİ İÇERİĞİ Kalori 84 Protein 6,3 gram Besinler 14,4 gram Kolesterol 0 Yağ 0,4 gram Lif 2 gram

MİNERALLER Fosfor 116 mg Kalsiyum 26 mg Demir 1.9 mg Sodyum 2 mg Potasyum 316 mg Magnezyum 35 mg

VİTAMİN A vitamini 640 IU B1 vitamini 0,35 mgr B2 vitamini 0,14 mgr B3 vitamini 2,9 mgr B6 vitamini 0,16 mg C vitamini 27 mgr E vitamini 2,1 mgr Folik asit 35,5 mcgr