Kavanozların soğuk mermer veya fayans üzerine doldurulması ani sıcaklık değişimleri nedeniyle çatlamalara neden olabileceğinden, doldurmadan önce ahşap veya bez veya buharla doldurmak en iyisidir. Konserve sebzeler kavanozlara doldurulduktan sonra üzerlerine sıcak su dökün ve yarım kilo için 1 çay kaşığı tuz ve 1 kilo için 2 çay kaşığı tuz ekleyin. Kavanoz ağzının 1-2 inç altına su ve su ile tenekeleri doldurun, kavanoz ile yapraklar arasına bir bıçak sokarak havasını alın ve ağzını bir bezle silerek kapaklarını kapatın.

Doldurulan kavanozları pastörize edilmemiş bir kaba ağızları yukarı bakacak şekilde yerleştirin, üzerini 4-5 parmak geçecek kadar su ilave edin ve kaynamaya bırakın. Kavanozları doldurduktan sonra birkaçını aynı tencerede pastörize edecekseniz, kavanozları doğrudan ateşten korumak için tencerenin altına düz bir tahta koyabilir ve çarpışmamaları için etrafına bir bez veya havlu sarabilirsiniz. . Konserve kavanozları için pastörizasyon süresi, sebzelerin türüne, şişenin boyutuna ve soğuk veya sıcak doldurulmasına bağlı olarak değişir.

Zamanı hesaplarken, suyun kaynamaya başladığı zamanı bilmek önemlidir. Pastörizasyondan hemen sonra kavanozları sudan çıkarmayın. Kaynayan suyun soğumasını bekleyin. Ardından kavanozları sudan çıkarın, kapaklarını kontrol edin ve ters çevirerek soğutun. Üzerlerine soğuk su dökmeyin ve kavanozları soğuk suya koymayın. Kendi başlarına soğumalarını bekleyin. Aksi takdirde kırılabilir ve kırılabilir. Konserve yiyecekleri kokusuz, serin ve kuru bir yerde, doğrudan güneş ışığından uzakta saklayın.

ETİKETLER

Eylül Teneke kutu pastörize kavanoz kapağı kış pişirme için ipuçları Kış yemekleri Kış hazırlıkları Domates sosu Konserve yiyecekler Bozulmayan yiyecekler Konserve domates nasıl yapılır