Araştırmayla ilgili olarak araştırmacılar şunları söyledi: “WAHA çalışması (Ceviz ve Sağlıklı Yaşlanma), bağımlılığı olmayan yaşlı kişilerde yürütülen ve amacı bilişsel olarak yaşlılarda (63-79 yaş) ceviz tüketiminin etkilerini değerlendirmek olan randomize bir çalışmadır. . Yaşlılık) cevizler 2 yıl stabildir. Lipit yemenin kontrol grubuna (ceviz yemi yok) kıyasla lipit profilini geliştirdiğini zaten bildirmiştik. Bir yıl ceviz tükettikten sonra c-miRNA’larda hafif bir değişikliğe neden olabilir.” [1] dedi.

Ceviz Yemek Düzenli Olarak c-miRNA’ları Modüle Ediyor

Yakın zamanda International Journal of Molecular Sciences’da c-miRNA’lar üzerine yayınlanan bir makalenin yazarları; “Neredeyse tüm doğal sıvılarda bulunan mikroRNA’lar (mikroRNA, c-miRNA), vücudun durumunu çeşitli hastalıkların (onkolojik ve kardiyovasküler hastalıklar, nörodejeneratif patolojiler vb.) önemli göstergeleri olarak açıkça göstermektedir. MikroRNA’ların biyobelirteç özelliklerinin incelenmesi , c – MiRNA’ların klinik semptomların başlangıcından önce birçok hastalığı tespit edebildiğini ve ilaçları ve çeşitli viral ve viral olmayan hastalıkların tedavisini iyileştirmek ve değiştirmek için hastanın tıbbi tedaviye yanıtını değerlendirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyoruz.

Ceviz Takviyeleri Hücre Sağlığını İyileştirir

Kanser, Türkiye’de ve dünyada ikinci önde gelen ölüm nedenidir. Türkiye’de kanser yaş ortalaması yüz bin erkekte 259.2, kadınlarda 187.0, kadınlarda 187.0’dir. Dünyada her 6 kişiden 1’i, Türkiye’de ise her 5 kişiden 1’i kanserden ölmektedir. Kanser ölümlerinin yaklaşık üçte biri; Beş ana yaşam tarzı ve diyet faktöründen kaynaklanır: sigara, obezite, çok fazla meyve ve sebze yemek, yeterince egzersiz yapmamak ve alkol almak. Yaşlanma, kanser gelişiminde bir diğer önemli faktördür. Özellikle yaşla birlikte artan risk faktörlerinin artması ve yaşla birlikte hücre onarımının arızalanma eğilimi ile kanser riski artmaktadır. Bu nedenle ceviz gibi kolesterolü düşük gıdaların düzenli olarak tüketilmesi özellikle beslenmeye bağlı kanser riskine karşı koruma sağlayabilir.[3]

Yeni makalede, yazarlar, bir yıllık ceviz takviyesinden sonra hsa-miR-551’in yukarı regülasyonunun meydana geldiğini bulmuşlardır. Bu düzenleme, karsinomlarda azalmış hücre göçü ve istilası ile ilişkilidir. Bu bulgular, cevizin kanserle savaşan faydalarını bilimsel olarak açıklamaya yardımcı olabilecek olası bir mekanizmaya işaret ediyor.

Beslenme Uzmanı İpek Açaca Özger konuyla ilgili şunları söyledi: “Cevizlerin kanser üzerindeki faydaları çeşitli pilot tıbbi çalışmalarda araştırıldı. Bu çalışma, cevizin kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilecek bazı bileşenlerini gösterdi.[4]. Bu nedenle müşterilerimizi her gün fındık yemeye teşvik ediyoruz. “

ETİKETLER

Ceviz ve Sağlıklı Yaşlanma (AHA WAHA Ceviz ve Sağlıklı Yaşlanma LDL C Kanser LDL kolesterol, Turkish International Journal of Molecular Sciences dergisinde)