medyauzmani.com
Coğrafi işaretle tescilli Bursa kebabı – Yemek Fikirleri

Coğrafi işaretle tescilli Bursa kebabı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) yaptığı açıklamaya göre kent ile özdeşleştirildi. Bursa Döner KebapCoğrafi işaret tescili BTSO Girişimleri Türk Patent ve Marka Ofisi tarafından verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Boracay, Türkiye’nin en önemli gastronomi kentleri arasında yer alan Bursa’nın lezzetlerini tescillediklerini ve koruduklarını kaydetti.

Burçay, kestaneli muhallebi, fıstıklı muhallebi, kantik, tahin, helva sütü ve üzüm suyu gibi lezzetlerin ardından Bursa Döner Kebabı için de coğrafi tescil aldıklarını ifade etti.

“Türkiye’nin zengin coğrafyasının ve kültürel değerlerinin bir yansıması olan coğrafi işaretler konusunda farkındalık her geçen gün artıyor. Halihazırda ülkemizde 1149 tescilli ürün var. Bursa, coğrafya yapısı, tarımı ile Türkiye’nin en zengin şehirlerinden biri. üretim, tarihi ve kültürel çeşitlilik bunlardan biri.Ürünlerin Bursa ekonomisine katkısı GI tescil belgesi ile artıyor.Hedefimiz borsa ürünlerinin katma değerini ve GI kayıtlı üreticilerin gelirlerini artırmaktır. BTSO olarak şehrimizin değerlerini en iyi şekilde korumaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğiz.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın