medyauzmani.com
Çorum Leblebi “Standart Kalite Standartları” belirlendi – Yemek Fikirleri

Çorum Leblebi “Standart Kalite Standartları” belirlendi

Hitit Üniversitesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Çorum Belediyesi ve Hitit Üniversitesi ortaklığıyla hayata geçiriliyor. “Çorum için bir projem var” Proje kapsamında Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi Hakan Apaydın. “Farklı Kavurma Koşullarında Popüler Nohut Fasulyesinde Fiziksel ve Kimyasal Değişimlerin Belirlenmesi” Bir araştırma projesi uygulandı.

Araştırma kapsamında ildeki çeşitli satış noktalarından alınan nohut örnekleri laboratuvar ortamında incelenmiştir.

Açıklamada ifadelerine yer verilen Abaiden, araştırma sonucunda leblebinin kavrulmuş korum leblebine dönüştürülmesi sürecinde üreticilerin işini kolaylaştıracak bazı kriterler belirlediklerini belirtti.

Bu parametrelerin şehirdeki üreticilerle paylaşılacağını kaydeden Abaiden, “Çalışma kapsamında ölçülebilir kalite parametresi değerlerini belirledik. Nohutun kırılganlık, sertlik ve renk değerlerini sayısal olarak belirleyerek elimizdeki verilerle, leblebi için ölçülebilir kalite standartları oluşturduk.Böylece üreticinin üretimini sürekli izlemesini sağladık.”

Apaydın, “İşin yapıldığı sıcaklıkta ve zamanda oluşan değerler ortaya çıktı” diyen Apaydın, “Fabrika üretim yaptığında standart kendi ürününü üretebilecektir. kaliteyi bu parametreleri dikkate alarak gerçekleştiriyoruz.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın