medyauzmani.com
Ekşi mayanın tarifi nedir ve nasıl yapılır? – Yemek Fikirleri

Ekşi mayanın tarifi nedir ve nasıl yapılır?

Son zamanlarda ekşi mayanın tarifi ve hazırlanan mayanın kuruduktan sonra nasıl aktif hale getirileceği merak konusu oldu. Sizlerle de paylaşıyorum umarım faydalı olur.

Ekşi maya tarifi malzemeleri

Un seçimi size kalmış, tam buğday, beyaz un veya ikisini birden kullanabilirsiniz.

Ekşi maya tarifi, nasıl yapılır?

  1. Bir cam kavanoza 2 yemek kaşığı un ve 1 yemek kaşığı ılık su koyun ve özellikle tahta kaşıkla iyice karışmasını sağlayarak karıştırın.
  2. Üzerini streç film ile kapatıp kürdan yardımıyla 20-30 yerinden delin.
  3. Mutfağınızın bir köşesine koyun ve ertesi gün aynı saatte mayayı alın ve iki yemek kaşığı un ve bir yemek kaşığı ılık su ekleyerek besleyin.
  4. İyice karıştırın ve ağzı tekrar yapışkan bir tabaka ile kapatın ve kürdan yardımıyla delikler açın.
  5. Mayanın yükselip yükselmediğini görebilmek için mayanın bittiği yeri işaretlemek için kavanoza bir lastik bant yerleştirin.
  6. Mayada küçük kabarcıklar oluşursa maya aktif hale gelmeye başlamıştır.
  7. Bu işlemi en az 5 gün boyunca her gün aynı saatte yapmaya devam edin.
  8. Maya istediğiniz kadar oluştuğunda artık mayayı kullanabilirsiniz.
  9. Dilerseniz bolca maya yapıp birazını buzdolabında saklayabilirsiniz.
  10. Buzdolabında saklamayı düşünüyorsanız mayanın ağzını kapatıp buzdolabına koyun, tarihini yazın ve haftada bir kez mayayı buzdolabından çıkarıp aynı şekilde besleyin ve mayalayın. buzdolabı. Buzdolabında.

Ekşi maya nasıl kurutulur?

Ekşi mayanız çoksa ve kurutma yöntemini kullanarak uzun süre beslemeden saklayabilirsiniz. Bunun için aktif mayayı yağlı kağıt serili bir tepsiye dökün ve ince bir tabaka halinde yağlı kağıt üzerine yayın. Her taraftan eşit şekilde kuruması gerekir, bu şekilde kurumasını bekleyin. Üzerini ince bir bezle örtün. Maya iyice kuruduğunda elinizle parçalara ayırın. Mayayı tamamen kurumadan çıkarırsanız çürür. Mayanın tamamen kuru olduğundan emin olun. Maya tamamen kuruduğunda kapağı kapalı bir cam kavanozda saklayabilirsiniz.

maya nasıl kurutulur

Kurutulmuş ekşi maya nasıl yeniden etkinleştirilir?

Sadece bir çay kaşığı kuru ekşi maya alın ve bir cam kaseye koyun ve üzerine biraz ılık su ekleyin. Kavanoz kapağını kapatın. Yaklaşık 6-7 saat bekleyin. İki buçuk yemek kaşığı un ve biraz ılık su ekleyip karıştırın. Güçlü bir tutarlılığa sahipsiniz. 6-7 saat bekleyin, 1 yemek kaşığı un ve biraz ılık su ekleyip karıştırın, tekrar koyu bir kıvam alacaktır. Yine 6-7 saat bekleyin. Mayada kabarcıklar oluştuğunda aktif hale gelmiş demektir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın