Unu tezgaha alıp ortasını açın. Tuz ekleyin ve yumurtaları ikiye bölün. Yavaş yavaş su ve zeytinyağı ilave edilerek karıştırılır. Hamur sert ve yumuşak olana kadar unlu bir yüzeyde 10 dakika yoğurun. Hamur kuru ise su, yumuşak ise un ekleyin.

Hamuru streç filme sarıp buzdolabında yarım saat dinlendirin. Daha sonra 3-4 parçaya bölün ve her parçayı merdane ile 1-2 mm kalınlığında açın. Açarken yapışmayı önlemek için zaman zaman üst ve alt kısımları tozlayın.

Hamuru açtıktan sonra pizza kesici veya bıçak yardımıyla uzun şeritler halinde kesin. Çizgilerin iyice unlandığından emin olun. Fazla unu makarnanın üzerine hafifçe sallayın. Aynı hamurdan farklı makarna çeşitleri de hazırlayabilirsiniz.

Kesilen makarnanın yapışmaması için çok sıcak bir yerde çalışmamaya dikkat edin. Makarna unundan sonra fazla bekletmeden pişirin. 1 saatten fazla bırakırsanız makarna ıslanır. Durum buğday unu ile makarna hamuru yapımı: Makarnalık buğday unu ile normal unu karıştırarak da taze makarna hazırlayabilirsiniz.

ETİKETLER

makarna çeşitleri Ev yapımı makarna