KABLOSUZ HELVA ÜRÜNLERİ

8-10 KİŞİ

125 gram yağ

4 su bardağı un

MUM HAKKINDA

500 gram toz şeker

150 ml su (1 su bardağı 200 ml)

1 yemek kaşığı limon suyu

KURUTMA TEPSİ

2 kaşık tereyağı

Tereyağını bir tencerede eritin. Unu ekleyip orta ateşte hafif pembeleşene kadar kavurun. Ocaktan alıp soğumaya bırakın.

Balmumu için toz şeker ve suyu bir tencereye koyun ve orta ateşte eriyene kadar karıştırın. Kaynamaya başlayınca limon suyunu ekleyip koyulaşana kadar kaynatın ve ocaktan alın. Çok geniş bir tepsiye dökün. Koyulaşan ve kehribar rengine dönüşen ağdayı tepsiye dökün.

Elinizle şekillendirebileceğiniz bir sıcaklığa gelene kadar bir kaşıkla karıştırın. Isıtılmış ağdayı elinize alın, gerin ve rengi pürüzsüz olana kadar katlayın. Kızartılmış ve soğutulmuş unu düz bir yüzeye dökün. Unun ortasına halka şeklinde yaptığınız balmumunu koyun. İki kişi, tozu ağdaya dökerek ağdayı kırmadan kaldırır. Bunu, halkanın mumunu aynı toz içinde döndürerek ve çekerek esneterek yapın.

Her ilmekten sonra halkayı 8 şeklinde yapın. Ardından 8 ilmeği birlikte katlayın ve tekrar ilmek haline getirin. Helva sertleşip un bitene kadar bu işlemi tekrarlayın. Telleri tamamen ayrılmış olan helvayı 10-15 cm uzunluğunda makasla kesip bir kap haline getirin ve ters çevirin.

ETİKETLER

helva nasıl yapılır helva teli nasıl yapılır helva teli