Eski çağlardan beri sağlığa pek çok faydası olan ve insanlara güç ve enerji verdiği bilinen fındığın dünyası hakkında pek çok söylenti var. Antik çağlarda Çin’den Türkiye’ye gelip Yunanistan’a oradan da Avrupa’ya yayıldığı konusunda çoğu kişi hemfikirdir. İlkbaharda yapraklanan fındık ağacı sonbahara kadar yeşil kalır. Kaplarda yetiştirilen fındıklar Temmuz ayı sonlarında olgunlaşmaya başlar. Hasat Temmuz sonundan Eylül ayına kadar gerçekleşir. Fındık hasat edildiğinde yere serilir ve kurutulur. Bir sonraki adımda kuyulardan çıkarılırlar. Sert kabuğu kırılan kuruyemişler, tuzlu veya tuzsuz olarak kavrulur ve çerez olarak satılır. Ülkemizde Tombul, Palaz, Foşa, Mincane, Çakıldak, Kalınkara, Uzunmusa, Kan, Kargalak, Cavcava, Sivri, İncekara, Acı, Kuş, Yuvarlak Badem ve Yassı Badem çeşitleri yetiştirilmektedir. Bu türler arasında dairesel olanı en iyisidir. Dünyada Amerikan fındığı, Çin fındığı, Himalaya fındığı, Farges fındığı, Asya fındığı, Mançurya fındığı, Lambert fındığı, Tibet fındığı ve yunan fındığı gibi çeşitleri vardır. Derin kökleri olan fındık ağacı verimli ve kumlu toprakları tercih eder.

Meyvelerinin olgunlaşma döneminde güneşli ve yağışsız bir iklime ihtiyaç duyar. İklimin önemine bakacak olursak ülkemizin Karadeniz kıyılarında yetişmek için en uygun yeri bulan fındıklar Giresun, Trabzon, Sakarya, Samsun ve Bolu’da yetiştirilmektedir. Türkiye, dünya fındık üretiminin yüzde 65-70’ini ve dünya fındık ticaretinin yüzde 70-75’ini gerçekleştiriyor. Çikolata ve tatlılar başta olmak üzere her türlü çorba, tatlı, salata, kek ve yiyeceklerde katkı maddesi olarak kullanılan fındık, bira üretiminde de kullanılmaktadır. Öte yandan fındık yağı gıdaların yanı sıra parfüm, sabun yapımı, losyon gibi alanlarda da kendini göstermektedir. Bunun dışında fındığın sert kabukları da Karadeniz insanının yağ olarak hizmet etmektedir. Yeşil yaprakları, Karadeniz’in dibinde keskin sepetler içinde belirir.

Vitamin açısından zengin olan fındık, bitkisel yağlardan sonra en popüler E vitamini kaynağıdır. Bu vitamin, kalp ve diğer kasların sağlığı ile üreme sisteminin düzgün çalışması için önemlidir. Fındık, kemiklerin ve dişlerin oluşumu için gerekli olan kalsiyum, kan oluşumuna yardımcı olan demir ve büyüme ve cinsiyet hormonlarına yardımcı olan demir için en iyi kaynaktır. Sinirlerin uyarılması ve kasların çalışması için gerekli olan potasyumu da içeren kabuklu meyvelerimiz insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Kanser riskini de azaltan fındık, fiziksel ve zihinsel yorgunluğu azaltır ve vücuttaki enerjiyi artırır. İyileşme süresini kısaltır. Aynı zamanda iyi bir enerji kaynağı olan fındık, magnezyum, fosfor ve potasyum açısından da oldukça cömerttir.

Bunu biliyor musun?

* Her gün sadece 25-30 gram fındık yiyerek vücudumuzun günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 100’ünü ve B6 vitamininin yüzde 25’ini karşılamak mümkündür.

* Fındık içerdiği çinko tuzları ile afrodizyak etkisi yaratır.

Fındık alırken…

Kabuğun parlak, çok kalın, lekesiz ve deliksiz olduğundan emin olun.

Saklanıyorum…

Kabuğu çıkardıktan sonra, bozulmayı önlemek için hava geçirmez bir kapta saklayın.