medyauzmani.com
Gastronomi şehri Hatay’ın yeni lezzeti ‘zeytinyağı’ – Yemek Fikirleri

Gastronomi şehri Hatay’ın yeni lezzeti ‘zeytinyağı’

Hatay’da Altınozzo Zeytincilik Kooperatifi (HAZEK) deneme amaçlı inşaatına başladı. zeytin kahvesiHafif tadı ve görüntüsü ile yeni bir lezzet olarak raflarda yerini alıyor.

Bir kekik türü olan kekiğin çeşitli baharatlar ve unlarla yoğrulmasıyla hazırlanan kekik çeşidinin yanı sıra zeytinli kek hem göze hem damağa hitap ediyor.

Kahvaltıda tüketilen ezilmiş yeşil zeytin, zeytinyağı, kişniş, rezene, biber salçası, tuz, beyaz ve siyah susam un ile yoğrulmasıyla hazırlanan kek, yuvarlak ve halka şekli verilerek fırında pişirilir.

Altınözü Belediye Başkan Yardımcısı ve HAZEK Kooperatifi Başkanı Leyla Ayvazoğlu, kekik çeşidinden sonra zeytin kahvesinin de çok beğenildiğini söyledi.

Zeytin kahvesine talep çok yüksek

Bölgede sıklıkla yetiştirilen ve ihtiyaç duyulan zeytinin kullanım alanını artırmak için yeni bir lezzetin ortaya çıktığını anlatan Ayvazoğlu, şöyle devam etti:

“Zeytin bizim ana malzememiz, en önemli malzememiz. Sadece kahvaltıda değil ikindi çayında da kullanılabilecek bir ürün olmasını istedik. Bu yüzden yola çıktık. Kahve yaptığımızda zeytin sevildi, onlar da beğenildi. sattığımız ürünler arasında yerini aldı.” Kooperatifimizde. İnsanlar için farklı ve ilginç, kesinlikle denemeye değer.” Bunu istiyorlar. Deneyen herkese satıyoruz” dedi.

Kadın kooperatifinde çalışan Şehir Sağlamoğlu, zeytin kahvesine olan talebin çok yüksek olduğunu belirtti.

Yeni çeşidin hafif ve lezzetli olması nedeniyle tercih edildiğini kaydeden Sağlamoğlu, günde 5 tepsi zeytinyağı yaptıklarını söyledi.

Bir müşterimiz Nekla Kaya, zeytin kahvesini çok beğendiğini ve herkese tavsiye ettiğini belirtti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın