FARKLI HAVUÇ HAPLARI İÇİN TIKLAYIN!

Havuç ve Zeytinyağı

ve havuç Pirinç

Portakal Dondurulmuş Havuç Çorbası

karamelize Havuç

Çarpıcı turuncu rengiyle dikkat çeken ve mutfaklara 5000 yıl önce girdiği kesin olan havuç, 16. yüzyılın başlarına kadar sarı, beyaz, mor, şarap ve siyahtı. Hollandalı botanikçilerin çalışmaları ve A ve C vitaminleri, karoten, sodyum, potasyum, fosfor ve şeker içeren sebzeler. Maydanoz ailesinin bir üyesi olan havucun anavatanının Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika olduğu düşünülür.Dilimizde havuç kelimesi Farsça “heviç” kelimesinden gelmektedir. Havuç, Anadolu’nun farklı yörelerinde “keşir”, “yergeçen”, “erekaçan”, “arth kökü”, “gelin parmağı”, “sariot”, “kızılot”, “deberotu”, “teperotu”, “pürçüklü” adlarıyla da bilinmektedir. Anadolu. Beypazarı, ülkemizde ticari olarak en çok havucun yetiştirildiği bölgedir. Mor havuç Hatay’ın Samandağı bölgesinde yetişir. Bu tür havuç, tatlandırmak için hardal suyuna eklenir ve et yapımında da kullanılır.

Alışveriş yaparken ve tasarruf ederken:

Parlak renkli, sert, pürüzsüz ve buruşmamış havuçları seçin. Havucun rengi ne kadar koyu olursa o kadar sağlıklıdır. Satın alırken, bu tür havuçları seçmeye dikkat edin. Buzdolabında birkaç gün tazeliğini koruyan havuçlar, buzdolabına konulduğunda plastik poşetinden çıkarılmalıdır.

Yemek pişirme:

Uzun süre pişirilen veya pişirilen havuçlar sağlığını kaybeder. Bu nedenle pişme süresine dikkat edilmeli ve pişmemiş olarak tercih edilmelidir. Besin kaybını önlemek için havuçlar bütün olarak haşlanmalı ve kesilmemeli ve sıcak su israf edilmeden kullanılmalıdır (çorba ve pilav pişirmek gibi).

Havucun sağlığa faydaları:

Havuç akciğer, gırtlak, mesane, kolon, rahim, prostat ve yemek borusu kanseri riskini azaltır. Karoten açısından zengin olduğu için cilde ve gözlere iyi gelir. Kışın çokça yenen havuç, yazın cildin ısınmasına yardımcı olur. Kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Hemoglobini artırarak kanın temizlenmesine yardımcı olur. Havuç diğer yiyecek türlerini korur. Araştırmalar, havuçların, menenjit ve beyin iltihabına neden olan ve hamilelik sırasında fetüsün içinden geçerek düşüklere neden olan listeria adı verilen bir maddenin etkilerini ortadan kaldırdığını göstermiştir. Yüksek lif içeriği nedeniyle kabızlığa iyi gelir, kaynamış suyu ishale iyi gelir. A vitamini açısından zengin olan havuç, bebekler için çok faydalıdır. Havuç suyu anne sütüne ek olarak tamamlayıcı gıda olarak verilebilir. Sindirimi kolay olan havuç suyu, karaciğerin safra ve kolesterolü serbest bırakmasına yardımcı olur.

100 gram taze havuçta:

KALORİ İÇERİĞİ

Kalori 42 Protein 1.1 gram Besinler 9.7 gram Kolesterol 0 Yağ 0.2 gram Lif 1 gram

MİNERALLER

Fosfor 36 mg Kalsiyum 37 mg Demir 0,7 mg Sodyum 47 mg Potasyum 341 mg Magnezyum 23 mg

VİTAMİN

A Vitamini 11.000 IU Vitamin B1 0,06 mgr Vitamin B2 0,05 mgr Vitamin B3 0,6 mgr Vitamin B6 0.15 mgr Vitamin C 8 mgr Vitamin E 0,6 mgr Folik asit 7,6 mcgr