Deneysel ve klinik araştırmalar, baharatların kolesterol ve lipid metabolizmasını hızlandırdığını, vücuttaki trigliserit ve yağ miktarını düzenlediğini, şeker hastalarında kan şekerini düşürdüğünü, güçlü bir antioksidan olduğunu, tansiyonu düşürdüğünü, anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. kanserin büyümesi.. Muhteşem tatlara ve etkilerine bir göz atalım…

Sağlık savaşçısı zerdeçal

Sağlıklı bir savaşçı olan zerdeçal içerisindeki kurkuminler sayesinde antioksidan etkiye sahiptir. Virüslere, bakterilere ve mantarlara, diyabete, alerjilere, artrite ve Alzheimer hastalığına karşı etkili olabileceğini gösteren deneysel araştırmalar da var. Araştırmalar ayrıca kurkuminlerin kanser oluşumuna ve büyümesine katkıda bulunan çeşitli amaçlar ve parametreler için faydalı olabileceğini gösteriyor. Zerdeçaldan alabileceğiniz olumlu sonuçları en üst düzeye çıkarmak için kurutulmuş kök yerine toz halinde tüketmeyi unutmayın.

zencefil mucizesi

Bir başka harika baharat olan zencefil ile devam edelim… Zencefilin hazımsızlık, mide bulantısı, mide ağrısı şikayetleri, uykusuzluk, solunum ve idrar rahatsızlıkları, romatizma, diş ağrısı, baş ağrısı, şeker hastalığı ve kısırlığı gidermek için kullanılabileceğini gösteren çalışmalar var. Ancak nerede şikayet ettiğimiz ve baharatları ne kadar kullandığımız ne istediğimizi belirler. Dozu aşarsanız, istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir. Örneğin hamilelerde bulantı ve kusmayı gidermek için kullanılan zencefilin rahim hareketini arttıran etkileri vardır. Kabul edilebilir miktar aşıldığında hamile kadınlar düşük yapma riskiyle karşı karşıyadır!

Tarçın işe yarıyor ama hangisi?

Güzel aromasıyla popüler olan tarçının sindirimi iyileştirdiği, karın ağrısını hafiflettiği, kadınlarda kronik ishal, soğuk algınlığı, romatizma, böbrek hastalığı, yüksek tansiyon ve diğer karın şikayetlerine iyi geldiği belgelenmiştir. Tarçın kan şekeri ve kolesterol düşürme üzerindeki etkileri de literatürde yer almaktadır. Ancak yine tarçının rengine dikkat etmek önemlidir. Bunun olmasını istiyorsak mutfağımızda kullandığımız Seylan tarçınını değil Çin tarçınını almamız gerekiyor. Çin tarçını, bu etkilere neden olan bileşen olan sinnamil aldehitin yüzde 85-90’ını içerdiğinden.

İkramlar:

Boğaz ağrısı için karabiber çayı: Karabiber ile top ve toz halinde hazırlayabileceğiniz bir çay, gargara olarak içtiğinizde boğaz ağrısını önlemeye ve azaltmaya yardımcı olur.

Bağışıklık güçlendirici çay:

yeşil çay için; Tarçın, karanfil, zencefil, kakule ve limon ekleyerek bağışıklık sistemini güçlendirecek etkili bir çay hazırlayabilirsiniz. Antimikrobiyal etkisinin yanı sıra bu çay sizi ferahlatacak ve sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır.
Soğuk algınlığı şikayetleri için ayva yaprağı ve zencefil çayı:
Kendini korumak ve şifa bulmak için önlem almayanlardansanız bu karışım tam size göre! Ayva yapraklarından hazırlayabileceğiniz çaya gerçek bal ve zencefil ekleyerek soğuk algınlığı şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

ETİKETLER

alzheimer’a iyi gelen baharatlar Seylan tarçını baharatların faydaları zerdeçal bağışıklığı güçlendiren bağışıklık sistemini güçlendiren çay zerdeçal Çin tarçını baharatların faydaları nefes alma Bağışıklığı güçlendiren besinler nelerdir?