SEÇİMLER VE NOKTALAR İÇİN TIKLAYIN!

KABAKGİLLER ailesinin etli bir meyvesi olan balkabağı olgunlaşınca pişirilir ve yenir. Halvacı kabağı ve kestane kabağı olarak da bilinen bu meyve, el yapımı dilimleriyle sadece ağıza değil göze de hitap ediyor. Özellikle Bulgaristan, Romanya, Makedonya ve Hırvatistan’da bu meyvenin ağırlığı zaman zaman 30 ila 50 kilograma ulaşabilmektedir.

Balkabağının eti ve derisi o kadar serttir ki, onu parçalara ayırmak ve kabuğunu temizlemek çok çaba gerektirir. Yüksek A vitamini içeriği ve enerjisi nedeniyle kış aylarında değerli bir besindir. Bu yemeği yerken içine fındık, fındık ve krema eklerseniz kalori değerini şimdi hesaplayabilirsiniz! Balkabağının sadece gövdesi değil tohumları da kullanılır. Kavrulmuş çekirdekler kuruyemiş olarak yenir ve özel endüstriyel yağlar elde etmek için kullanılır.

Sağlık dolu!

Kabak harika bir beta-karoten kaynağıdır (sebze ve meyvelerden alınan beta karoten vücutta A vitaminine dönüştürülür). Küçük bir kase balkabağı, günlük beta-karoten ihtiyacının yüzde 25’ini ve C vitamini ihtiyacının yüzde 10’unu sağlar. Aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdır. Beta-karoten birçok kanser türünü önlemeye yardımcı olur.

Sigara içenlerde akciğer kanseri riskini azaltır. Aterosklerozu veya kalp hastalığına ve felce neden olan arterlerin sertleşmesini önlemeye yardımcı olur. Kabaktaki C vitamini vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Kurutulmuş veya kavrulmuş kabak çekirdeği yağı, çinko ve doymamış yağ asitleri kaynağıdır. Bu yağ prostat problemlerini çözmeye yardımcı olur.