medyauzmani.com
Kahvaltı ve tatlı sofralarının vazgeçilmez lezzeti: afyonlu krema – Yemek Fikirleri

Kahvaltı ve tatlı sofralarının vazgeçilmez lezzeti: afyonlu krema

Afyonkarahisar’da 17 işletmede özel sıhhi koşullarda üretilen dünyaca ünlü tescilli coğrafi işaret. afyon kremiKahvaltı sofralarını süsleyin.

Gaziantep ve Hatay’dan sonra UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olan Afyonkarahisar kaymaklı mandanın coğrafi işareti, manda sütünden özel ambalajlarda yapılmasıyla kayıt altına alınmıştır.

Soğuk hava koşullarında 12 saatte formüle edilen Avion krem, sabır isteyen bir ürün olarak dikkat çekiyor. Şehir genelinde 200 gramlık paketler halinde satılan ve şehre gelen turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan krema, hem kahvaltıların hem de tatlıların vazgeçilmezi oluyor.

Tarım ve Orman Bölge Müdürü İbrahim Akar, coğrafi olarak farklı Afyon kaymağının manda sütünden yapıldığını söyledi.

Akar, “Manda sütünün rengi inek sütünden daha beyaz, yağı daha yüksek” dedi:

“Afyonkarahisar’da manda kaymağı özel sıhhi koşullarda ve kaplarda sabır ve emekle yapılıyor. Şehirde 17 farklı firmada yılda yaklaşık 253 ton manda kaymağı üretiliyor. Bu kremler genellikle 200 gramlık paketler halinde satılıyor. Genellikle manda kaymağı satılıyor. Kahvaltıda veya tatlıların yanında kaymak yiyin.Bu krema lokum ve tatlı yapımında da kullanılır.”

Akar, manda kaymağının genellikle yerel pazarda tüketildiğini vurguladı.

Hijyenik koşullarda üretilmiştir

Manda kaymağı üreticisi Jamal Şahin Tepe de dedelerinden yıllar önce miras kalan mesleklerini sürdürdüklerini dile getirdi.

Kaymayı atalarının evde ürettiğini kaydeden Şahin Tepe, “Afyon kremasına olan talebin artmasıyla işletme haline geldik. Tesisimizde hijyenik koşullarda ürettiğimiz manda kaymağını Eskişehir, Antalya, Kütahya’ya satıyoruz. , Ankara, Uşak ve Konya illeri, özellikle Afyon Karahisar.

“Avon kaymak Türkiye’nin ana lezzetidir”

Gaziantep’ten şehrin termal oteline gelen Celalettin İlgen, kahvaltı masasında tattığı Afyon kaymağı hakkında, “Genelde kremayı çok seven bir insanım. Ama burada tattığım manda kaymağı çok farklı bir lezzet. . Gaziantep’te de tüketiyoruz.” Ama Afyon kaymağı gibi değil.” Afyonkarahisar’a gelen herkesin bu tadı tatması gerekiyor. Kahvaltı sofralarında çeşit çeşit ürünler var ama kaymak yeri bir başka Afyonkarahisar’daysanız manda kaymağı kahvaltının olmazsa olmazı. Karadeniz hamsisi ne olursa olsun afyon kaymağı Türkiye’nin vazgeçilmez lezzetidir.”

Tatlıcı Şükrü Pancar, kadayıf ekmeği ve balkabağı tatlılarının vazgeçilmezinin Afyon kaymağı olduğuna dikkat çekti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın