medyauzmani.com
Kayıtlı İzmir Tulum Peyniri – Haber Dergisi – Yemek Fikirleri

Kayıtlı İzmir Tulum Peyniri – Haber Dergisi

İzmir Sambalesi, İzmir Bite, İzmir Kumru E İzmir Büyük GI kayıtlarından sonra izmir tulum peyniri Aynı zamanda coğrafi işaretlidir.

Ece Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü öğretim üyeleri ile çalışmalarını yürüten İzmir Ticaret Odası (İZTO), İzmir Tulum peynirinin coğrafi işaretini de aldı. 7. İZTO Süt Ürünleri Grubu Meslek Komitesi Başkanı Halil Koyuncioğlu, Komite Başkan Yardımcısı Eray Boyaçoğlu, Meclis Üyesi Muzaffar Eci, Levent Bekimrekli ve Komite Üyesi Serkan Özcainak GI çalışmalarında aktif rol oynamıştır.

“Mükemmel İzmir Tulum”

İzmir’de pazarlamacı olan Cüneyt Çetin isimli tüccar, “İzmir’de iş kıyafetlerinin tuzu az. İzmir’in farklı bölgelerinde üretiliyor. Müşterilerimizin %60’ı İzmir kıyafetlerini tercih ediyor. Bir de buradan gelmek isteyenler var. İzmir dışında bu peyniri alın İzmir markadır.

Bir diğer market tüccarı Edem Özkan, “İzmir’in tulum peyniri özeldir. Bergama’da Tulum peyniri üretip pazarda satıyoruz. İzmir Tulum’un sütü yağlı, az tuzlu ve tadı güzel.”

İzmirli Ayhan Dikman, “Genelde İzmir’den iş kıyafetleri tüketiyoruz. Çünkü İzmir tulumları tuzsuz. Tadı çok güzel. Yağ tadı çok güzel. İzmir tulumları bize özel.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın