medyauzmani.com
Kayseri’de kahvaltı sofralarının ana yemeği: ağız fırını – Yemek Fikirleri

Kayseri’de kahvaltı sofralarının ana yemeği: ağız fırını

Pastırma, sucuk ve mantı ile marka haline gelen Kayseri’nin en önemli lezzetlerinden biri olan ağız sulandıran yemek, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi haline geldi.

Şehirdeki kasapların ağızdan ağıza yaptığı yemek, özellikle ramazan ayı ile ilişkilendirildiği için özellikle iftar sofralarında tercih ediliyor.

Kuzu, kuzu yağı, domates, biber ve sarımsak ile kahvaltıdan saatler önce kasaplarda ustalıkla hazırlanan yöresel yemekler, siyah fırınların en soğuk yerlerinde pişirilir.

Taş fırından çıkan, özenle hazırlanmış tepsilerde pişen geleneksel lezzet, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor.

Kasap Adem Aşık, 25 yıllık meslek hayatında fırın yemeklerinin özel bir yeri olduğunu söyledi.

Fırın musluğunun özellikle Ramazan’da sıkça tercih edildiğini kaydeden Ashik, şunları kaydetti:

“Fırının ağzı but ve kol kuzu ya da pirzola sırtıdır. Siparişe göre de yapıyoruz. İsteyene kemikli, isteyene kemiksiz de yapabiliriz. İsteyen. Kuzu sinirsiz de yapılabilir.Domates eklenir Biber, yağ kuyruk sarımsak çok güzel bir yemektir.” Kayseri’de bütün kasaplar fırın ağzı yapmayı bilir. Kayseri’nin ana yemeği olduğu için herkes gönül rahatlığıyla gidip hazırlatabilir. Özellikle Ramazan ayı için çok özel bir yemektir. Aslında pastırma ve sosis neyse fırının ağzı da odur diyebiliriz.

Fırıncı Sami Öztürk de fırın yemeklerinin kendine has bir tada sahip olduğuna değindi.

Fırının kenarının kasaplar tarafından hazırlanarak kendilerine getirildiğini anlatan Öztürk, “Fırının kenarı yaklaşık iki saatte pişiyor. Fırının kenarı fırının en soğuk ve en sessiz yerinde pişiyor. usta ara ara bakar ve karıştırır içine tuz su gibi bir şey katmaz ve salça kasaptan çıktığı gibi pişer ramazanda ağız dolusu yiyiciler yoğundur müşterilerimiz sık sık getirir biz evimizde istediğimiz gibi pişirip müşterilerimize ulaştırıyoruz.Kara ocakta, taş ocağında piştiği için damak tadına ayrı bir tat katıyor.Tadına doyulmaz tarifi yok.Aranıyor. ” dedi.

Uçak yemekleri market raflarında

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın