? Yaz sonunda olgunlaşan ve sonbaharda meyve veren kızılcık, “Eylül kirazı”, “kiren” ve “ergen” olarak da bilinir. Zeytin büyüklüğünde, oval, kırmızıdan bordoya kadar farklı renklerde, etli, ekşi ve ekşi tadındadır.

? Aslen Orta Asya kökenli olan kızılcık ülkemizde ağırlıklı olarak Karadeniz Bölgesi ve İstanbul çevresinde yetişmektedir. Üretimin yarısı Karadeniz Bölgesi’nden geliyor.

? Kızılcıklar taze kullanılır ve kurutulur veya olgunlaşmadan önce hasat edilir ve daha sonra yıkanır.

? Kızılcık meyveleri genellikle bol şekerle pişirilir, kavanozlara konur ve bu şekilde uzun süre saklanabilir. Yemekle birlikte içilen bir içecek olarak kabul edilir. Tarhana, reçel, likör, salça ve marmelat yapımında da kullanılır.

? Adeta bir şifa kaynağı olan kızılcık, vücudun direncini artıran ve bizi hastalıklardan koruyan birçok flavonoid içerir. Kızılcık ayrıca vücudun iltihaplanmasını önler, alerjik hastalıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Kan damarlarını güçlendirir. Kalp ve akciğer hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

? Kızılcık suyu, uyumakta zorluk çekenler için iyi bir uyku sağlar.

? Vücudun hastalıklara karşı direncini artıran C vitamini, kızılcıkta bol miktarda bulunur. Portakalda 50-60 mg, kızılcıkta 100-120 mg olan C vitamini.