Et dağıtırken ve saklarken…

* Taze kesilmiş, iri parçalar halinde kesilmiş, taze kurban eti sert ve tatsız olacağından hemen yenilmemelidir. Etin aşırı ısınmaması için eve getirilir getirilmez plastik poşetlerinden çıkarılıp, ayrı bir tepsiye temas ettirilmeden konulmalı ve serin bir yerde 4-5 saat bekletilmelidir. Eti soğuyunca hemen dilimleyin. 1-2 gün buzdolabında plastik torbalarda saklanan etler havasızlıktan bozulur.

* Buzdolabına veya derin dondurucuya konulacak etin önceden hazırlanmış bir yerde (rosto, kıyma, pirzola gibi parçalara ayrılarak) ve miktarı, buzdolabı poşetinde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde etinizi üç ay muhafaza edebilirsiniz.

* Et yüksek proteinli bir gıda olduğu için ısıya duyarlıdır ve çabuk bozulur. Eti buzdolabına koymayacaksanız, dondurucunun alt rafında, dondurucu poşetinde veya yağlı kağıda sarılı olarak saklamalı ve iki gün içinde tüketmelisiniz.

* Dondurulmuş eti ertesi gün yiyecekseniz buzdolabının alt rafında, hemen yemek isterseniz soğuk su altında veya mikrodalgada saklayın ve bu şekilde kullanın. Bu yöntemi sevmeyin çünkü etin ocakta veya dışarıda çözülmesi gıda zehirlenmesine neden olabilir.

* Çözülmüş eti soğutmayın.

* Et kesmek için kullanılan kesici ve bıçakları başka yerde kullanmayınız.

* Eti muhafaza etmenin bir başka yöntemi de kavurmadır. Eti suyunu bırakıp tekrar emene kadar kızartın. Ocaktan aldıktan sonra tuzunu damak tadınıza göre ekleyin. Tuz sadece raf ömrünü uzatmakla kalmaz, aynı zamanda etin zengin aromasını da engeller. Soğuduktan sonra porsiyonlar halinde dondurucu poşetlerine koyup derin dondurucuda üç aya kadar saklayabilirsiniz.

Et pişirirken…

* Kol, boyun ve bacak bölgesi sert olduğu için iyi pişmiş et yapmaya, göğüs ve but orta sertlikte olduğundan suda pişirmeye, orta sertlikte olduğundan ızgara yapmaya uygundur. et arka yumuşaktır.

* Uzun süre yüksek ısıda pişirilen etin kalitesi kirleneceğinden sağlık açısından risk oluşturur ve sağlığını kaybeder. Et orta veya orta ateşte ve kapağı kapalı olarak pişirilmelidir.

* Pişirmeden bir gece önce soğan suyu, baharatlar, süt ve yağ karışımı içinde bırakırsanız etler yumuşar ve lezzeti artar.

* Eti pişirirken önce ateşten alın, sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin.

* Etin kurumasını önlemek için et piştikten sonra tuz ekleyin.

Et parçaları…

Bozuldu: Arka ayaklardan bulunurlar. Taze et sert olduğu için pişirildiğinde sertleşir. Bu nedenle mutlaka buzdolabında iki gün dinlendirdikten sonra kullanın.

Kıyma: Etin sert kısımları kıyma yapmak için uygundur. Kıyma, yağsız ve yağsız olarak ikiye ayrılır. Yağsız et, hayvanın kol ve bacaklarının yanlarında bulunur ve yağ, kaburgaların üzerindeki etten elde edilir.

Kesinti: Kemiğe yakın ve uyluk kemiğinin içinde bulunan 100-150 gramlık ete küşleme denir.

Serpmek: Kaburga kemiğinden gelir. Pirzola alırken pembe olmasına, kemiğinin küçük olmasına ve kıkırdağının güçlü olmamasına dikkat edin. Su buharlaşacağı için hamur önceden atılmamalıdır.

Gerdan: Boyun kısmından elde edilir. Bir kolye alırken küçük kafaya dikkat edin. Pişirme sırasında yağı çıkarırsanız etin kokusundan kurtulmuş olursunuz.

Karaciğer: Karaciğer alırken üst kasın kurumamasına ve zar kısmının kırışmamasına dikkat edin. Karaciğer kesildiğinde içinde siyah gözenekler olmamalıdır. Karaciğerin tadı en iyi ilkbahardadır. Karaciğeri buzdolabında iki gün saklayabilirsiniz.