Uzmanlar hemen yenmesi mümkün olmayan kurban etinin buzdolabına konulmadan önce en az 7-8 saat dinlenmesi gerektiğini söylüyor. Buzdolabına atılan etin ve kıymanın bölümlere ayrılarak bölümlere ayrılması gerektiğini tavsiye eden uzmanlar, özellikle yaz aylarında etin torbalarda taşınmaması gerektiğini vurguluyor.

Taze et yemek ve sağlığını arttırmak için dikkat edilmesi gereken önemli faktörler vardır. Etler mezbahadan eve poşet içinde taşınmamalıdır. Özellikle yaz aylarında mezbahalarda sıcaklığı 37-39 derece olan et, poşette uzun süre tutulduğunda yüksek sıcaklığa ulaşıyor. Bu durumda hayvanlarda ter ve yeşillik gibi kötü şeyler görülür. Risk, geri dönüştürülmüş plastiklerden yapılmış torbalarda en fazladır. Et taşımak için kağıt torbalar kullanılmalıdır.

Yetersiz dinlenmiş bir hayvan hazımsızlığa ve iltihaplanmaya neden olur!

Kurbanlık et taze kesildiği için etten kan tamamen ayrılmamalı, bu nedenle etler güneş görmeyen serin bir yerde 7-8 saat temiz kaplarda saklanmalıdır. Eti mümkün olduğunca kandan temizlemek ve kanı süzmek için bir kevgir veya elek kullanabilirsiniz.

İyi dinlenmiş bir hayvanın kusma, şişkinlik, kabızlık veya ishal gibi mide sorunlarına neden olabileceğini hatırlatan uzmanlar, hayvanın sağlıklı koşullarda dinlenmesi ve kurumanın bitmesini beklemesi gerektiğini söylüyor. Etler büyük tepsilerde 24 saat buzdolabında 4+ derecede saklanmalı, daha sonra porsiyonlara ayrılarak dondurucuya konulmalıdır. Aksi takdirde, buzdolabına konulan etin ilk sıcaklığı düşmeden önce yüzeyi düşer, ancak içi sıcak kalır. Bu nedenle ette bakteri ürer ve koku bulunur.

Kurban etinin lezzetini arttırmanın püf noktaları

Kalan eti soğan suyu, zeytinyağı, sarımsak ve kekik karışımında iki saat marine edebilirsiniz. Bu şekilde etin yumuşak ve çok lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

Etin yumuşaması için yüksek ısıda pişirmeniz gerekir. Bu şekilde sos hızla dışarı atılacak ve çok lezzetli olacaktır. Kızartılmışsa, et iyice kapatılmalı ve tadında bırakılmalıdır.

ETİKETLER

Kurban Bayramı kaç saat dinlenmeli Kurban Et Geri Dönüşüm