medyauzmani.com
Lokum gibi etleri nasıl pişirirsiniz? – Yemek Fikirleri

Lokum gibi etleri nasıl pişirirsiniz?

Lezzetli et pişirmek için doğru eti seçmek gerekir. Aldığınız etin sinirden arınmış olması çok önemlidir. Küçük bir hayvanın eti olsaydı kesinlikle daha lezzetli olurdu. Buzdolabında en az üç gün dinlenmesi lezzetine lezzet katacaktır. Güneşe maruz kalan sırt bölgesindeki etin daha yumuşak ve lezzetli olacağını unutmayın. Yağ çok fazla, çok az veya orta yağlı olmamalıdır.

Yağsız et istiyorsanız, seçtiğiniz etin pişirmeden önce yumuşaması gerekebilir. Uyluk, boyun, omuz veya kol gibi kısımlardan et seçerseniz, eti pişirmeden önce yumuşatmalısınız. tamam Et nasıl yumuşatılır? Bunun için kullanabileceğiniz ilk yöntem eti çırpmaktır.

Bunu kendin yapabilirsin ya da kasap yapabilirsin. İki dilim arasına aldığınız eti et tokmağı yardımıyla hazırlayabilirsiniz. Ancak acı iksiri kaçırırsanız et ölür ve tadı kaybolur.

Eti yumuşatmanın bir başka yolu da tuzlamak. 1 tatlı kaşığı tuz ile iyice ovaladıktan sonra 2,5-3 cm kalınlığında doğradığınız biftekleri 1-2 saat dinlendirebilirsiniz. Ardından etin üzerindeki tuzu temizleyip pişirme işlemine geçebilirsiniz. Tuzlama yöntemi etin pişme süresini de uzatacağından pişirme işleminin sonunda daha fazla pişmiş, dengeli et elde edebilirsiniz.

Eti yumuşatmanın bir başka yolu da eti bıçakla kazımaktır. Etin üzerindeki lifli dokuya dik olarak kaşımak etin elastikiyetini arttırır ve yumuşamasını sağlar.

Eti pişirmeden önce marine etmek veya doğramak lezzetini arttırır.


Et nasıl terbiyelenir?

Eti marine etmek veya marine etmek için zeytinyağı, süt, rendelenmiş soğan suyu, ezilmiş sarımsak, kekik, kırmızı pul biber, kimyon, karabiber ve tuzu ekleyip eti koyun. Eti sosun içinde buzdolabında en az 2 saat ağzı kapalı olarak bekletin.

Et nasıl mühürlenir?

Sızdırmazlık, etin kendisinde saklı olan lezzeti ortaya çıkarmak anlamına gelir. Kapatma işlemi etin içindeki lezzetli suyun etin içinde kalmasını sağlar. Doğrama, eti bir tavada kısık ateşte bir süre çevirerek pişirme yöntemidir. Kapattıktan sonra fırına koyacağınız etin lezzeti daha da artacaktır.


Lokum gibi etleri nasıl pişirirsiniz?  - 2

Et pişirme ipuçları

Etin yumuşaması için üzerine bir veya iki damla elma sirkesi, üzüm sirkesi veya limon suyu serpebilirsiniz.

Buzdolabından çıkan etler 10 dakika oda sıcaklığında tutulmalıdır. Bu şekilde etin çözülmesini sağlarsınız. Konserve sığır eti üzerine zeytinyağı sürün ve yağı iyice kaplayın. Daha sonra üzerine tuz dökerek fırında veya az sıvı yağ ile kızgın tavada pişirebilirsiniz.

Kaburga gözünü pişirmeden önce oda sıcaklığında yaklaşık bir saat dinlendirmelisiniz. Etin önünü ve arkasını tuz, karabiber, biraz zeytinyağı ve sütle marine ettikten sonra kızgın demir tavada veya ızgarada eti kapatın. Daha sonra eti ızgaraya alıp kısa bir süre her tarafını çevirerek pişiriyoruz. Pişirmek yaklaşık 10 dakika sürecektir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın