medyauzmani.com
‘Mantı şehri’ Kayseri gastronomi turizminin temsilcisi – Yemek Fikirleri

‘Mantı şehri’ Kayseri gastronomi turizminin temsilcisi

Mantı, pastırma ve sosis ile ünlü Kayserifarklı kek çeşitleri, birçok mantı çeşidi ve adeta unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemekleriyle gastronomi şehirleri arasında yer almak istiyorlar.

Kapadokya’nın en popüler turizm merkezlerinden Erciyes Kış Sporları Merkezi’nde Rusya, Almanya ve Ukrayna gibi ülkelerden misafirlerini ağırlayan Kayseri, mutfağını dünyaya açmak istiyor.

Mantı, pastırma, sucuk, tereyağı, puding ve bir kaşığa 40’tan fazla sığan baharatlarıyla ünlü Kayseri mutfağı, yerli ve yabancı ziyaretçilerin damaklarını tatlandıracağı kesin.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, kentte sağlık, çevre, kültür, balon ve gastronomi hizmetlerinin ve turizm hizmetlerinin daha etkin hale getirilmesi için çalıştığını söyledi.

Geçtiğimiz aylarda şehirde Sağlık Turizmi Çalıştayı düzenlediğini hatırlatan Büyükkılıç, Kayseri’nin güzel şeylerini ve inançlarını göstererek ekonomiyi canlandırma çabalarından birinin de gıda olacağını söyledi.

İŞLER YAPILACAK

Kayseri mutfağını Anadolu’nun en ünlü yemeklerinden biri olarak nitelendiren Büyükkılıç, şöyle devam etti:

“Kayseri yemeklerini tatmayanlar bilmezler. Pek çok medeniyete imza atmış olan şehrimizin yemeklerinin de medeniyetleri vardır. İç Anadolu’nun farklı şehirlerinden buraya gelip yerleşen insanlar yemeklerimize çok şey katmıştır. . Kayseri mutfağını tanıtmak ve bilgilerimizi paylaşmak amacıyla 16-17 Kasım tarihlerinde Kayseri düzenlenecektir.Gastronomi Konferansı düzenleyeceğiz.Erciyes’e gelen misafirlerimizin katılması için kış mevsimini getirdik.

'Mantı şehri' Kayseri gastronomi turizminin temsilcisi - 2

Kayseri denilince akla mantı geldiğini söyleyen Büyükkılıç, “Hamur, tuz ve pastırmalı, sucuklu ev yapımı yemeklerimiz var” dedi.

Büyükkılıç görüşmede şu bilgileri verdi:

Konferansa üniversitemizin ilgili bölümlerinde görev yapan esnafımız ve daha niceleri katılacak. Daha sonra konferansı konferansa dönüştürerek ilgimizi tüm dünyaya duyurmak istiyoruz. Kayseri yemeklerinin tadına daha çok var.. Gaziantep, Adana, Hatay mutfağı güzel ama Kayseri mutfağı eşsiz ve güzel, keşfedilmeyi bekliyor. Şehrimizi gastronomi merkezi haline getireceğimize inanıyorum.”

“YABANCI ARKADAŞLAR BALAO’NUN HİKAYESİNİ DUYMAK İSTİYOR”

Turizm uzmanı Nuri Çorbacıoğlu, insanların artık farklı ilgi alanları tanımak ve yeni yerler görmek istediğini söyledi.

Çubukcıoğlu, bunun araştırma gezilerini ve gastronomiyi de beraberinde getirdiğini söyledi:

“Türkiye’de gastronomi turizmi yeni yeni yayılmaya başlıyor. Gezi ilginç ve değerli. Gastronomiye gelenler çok para harcıyor. Bu işe yemek sohbetlerini de eklerseniz daha da ilginç oluyor. yemeğin hikayesini dinlemek ve nasıl yapıldığını görmek istiyorum, Kayseri yemekleri ve gastronomi turizme çok uygun, bu yemeklerin hikayesi iyi anlatılırsa, iyi sunulursa bulabiliriz. ne istiyoruz gastronomi turizmi Kayseri’de kaka var tarih Hiti’de başladı saç kurutma makinesi var sanayide yediğimiz kahve var çikolata var çikolatanın rengi var

NTV ORJİNALLERİ: ŞEHİR MY KAYSERİ

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın