İlkokulda küçük çuvallarda ve pamukta yaptığımız fasulye, mercimek ve bezelyeleri hatırlarsınız. Sınıf pencerelerinde sıralanan küçük saksılardaki filizlerin günlük görüntüsü hepimizin ortak sevinciydi. Birkaç yıldır restoran menülerinde kepekli tahıllar ve baklagiller ile yapılan tarifleri görüyoruz. Evet, bu diyet sadece farklı olmak istemiyor. Birçok durumda sağlığı artıran, yapımı kolay ve eğlenceli olan filizler metabolizmayı da destekliyor. Özelliklerine göre tohum, fasulye ve tahıllar besin piramidinin ön sıralarında yer alır. Bu nedenle, genellikle günlük yemek planına dahil edilirler. Çeşitli fitik asitler içeren baklagiller, tohumlar ve bitkiler yetiştirmek, vücutta kalsiyum, demir ve çinko emilimini engelleyen bu asidin etkisini azaltabilir. Çimlenme nedeniyle taneye birkaç kez mineraller, vitaminler ve besin maddeleri ekler. Bu nedenle hükümet yetkilileri, kış aylarında hastalıkları önlemek için filizlenen fasulyeleri yemeyi tavsiye ediyor. Her türlü fasulye, tahıl ve tohum büyüyebilir. Bu basit yöntemin temel şartı, yetiştirilecek şeylerin herhangi bir kimyasal ile muamele edilmemesi ve steril olmasıdır. Yapımı için gereklilikler; su, tuz ve büyük bir kap, bolca sabır…

  • Filizleyeceğiniz tohum, fasulye veya tohumları iyice yıkadıktan sonra büyük bir kaseye koyun. Suda bekleyip kabardıkları için tohumların rahat olması için bir kap yapın.
  • Tahılın birkaç santimetre üzerini kaplayacak kadar içme suyu ekleyin. Tuz serpin ve kabın kapağını kapatın. Güneşli bir yerde 12-24 saat bekletin.
  • Suyunu süzdükten sonra tekrar bir kaba alıp üzerini tülbent ile örtün.
  • Bunu günde iki kez yapın ve suyla yıkayın ve tülbent ile örtün. Tohumların nemli olduğundan emin olun. Gerekirse tülbentini ara sıra süzün. Bu sırada oda sıcaklığının düşmediğinden emin olun.
  • Sürgünler 0,5-1 cm uzunluğa ulaştığında yıkayın ve süzün. Bir kavanoz doldurun ve buzdolabına koyun.
  • 2-3 gün içinde yemeye çalışın. Ve her zaman buzdolabında saklayın.

Filizleri çiğ veya hafif pişmiş olarak yiyebilirsiniz. Salatalara serpebilir veya diğer baharat türlerine ekleyebilirsiniz. Ayrıca sandviçlerinize tazelik katacaktır.

ETİKETLER

TOHUMLARIN YAYILMASI