1-Temiz Malların Enerji Tüketimine Dikkat Edin!

Buzdolapları ve bulaşık makineleri gibi temel cihazları satın alırken, diğer şeylerin yanı sıra tükettikleri enerji miktarına da dikkat etmelisiniz. Enerjiyi verimli kullanmak için A+ ve üzeri ürünler seçmeye özen gösterebilirsiniz.

2-Su Isıtıcısı Kullanımı Dikkate Alınmalı

Su ısıtıcısı mutfakta en sık kullandığımız araçlardan biridir. Ancak ne yazık ki, birçok kişi bu aracı kullanarak gereksiz enerjiyi boşa harcıyor. Örneğin bazen bir bardak sıcak çikolatanın üzerine yarım litre su ısıtılır; enerjiyi boşa harcamak anlamına gelir. Bunun bekleme sürenizi artırdığını ve zamanınızı boşa harcadığını göz önünde bulundurarak kettle’ı istediğiniz kadar kullanarak zamandan ve enerjiden tasarruf edebilirsiniz.

3-Bölümlere ayırın

Pişireceğiniz yiyecekleri önceden küçük parçalara ayırırsanız pişirmesi daha kolay olacaktır; Aynı zamanda pişirme süreniz de kısalacaktır.

4- Buzdolabını mümkün olduğunca dolu tutun

Buzdolabınız doldukça içindekileri soğutma kapasitesi azalacaktır. Ancak bunun havalandırma deliklerini kapatmadan yapılması önemlidir. Yani buzdolabının kapağını açtığınızda içerideki soğuk hava dışarı çıkar ve kapattığınızda buzdolabınız tekrar içerideki havayı soğutmak için enerji kullanır. Buzdolabınızın üçte ikisini dolu tutarsanız, kapıyı açtığınızda çıkacak hava miktarı da azalacaktır; buzdolabınızın temiz havayı soğutmak için kullanacağı enerji miktarı! Burada 2/3 iyi bir orandır, ancak dondurucuyu aşırı doldurursanız içindekiler donar ve donar.

ETİKETLER

bulaşıklar, mutfakta enerji tasarrufu Buzdolabı Su Isıtıcısı Mutfakta israftan kaçının