medyauzmani.com
Muz kabuğu faydaları – Yemek Fikirleri

Muz kabuğu faydaları

Çoğu insanın kurtulduğu muz kabuğu pek çok hastalığı ve sorunu tedavi eder. Muz meyvesinin iç kısmının yumuşak ve tatlı kısmı canlılar tarafından tercih edilse de aslında pek çok meyvede olduğu gibi fayda kabuğundadır.

Muz kabuğunun bilinmeyen faydaları
Muz birçok vitamin, mineral ve karbonhidrat içerir. B6, B12, magnezyum ve potasyum vitaminleri çok yüksektir. Az şeker içerir.

Muz kabuğu ile diş beyazlatma
Ayrıca sigara, kahve ve ihmal nedeniyle sararmış ve zarar görmüş dişlerde muz kabuğu beyazlatıcı olarak faydaları vardır.

Ağız sağlığınızı ve kimyasal diş beyazlatma ilaçlarına harcayacağınız parayı göz önünde bulundurarak bu doğal yöntemi denemenizi öneririm.

Dişlerinizi normal şekilde fırçaladıktan sonra, (yumuşak) muz kabuğunun içi ile yaklaşık iki dakika boyunca dişlerinizi dairesel hareketlerle fırçalayın. Bunu düzenli olarak günde iki kez uygularsanız, kısa sürede daha beyaz dişlere sahip olursunuz.

Muz kabuğu sivilceleri vücuttan uzaklaştırır

sivilceleri yok eder
Muz kabukları aynı zamanda ciltte sorun yaratan siğillerin tedavisinde de rol oynar. Muz kabuğu ile potasyum eksikliğinden kaynaklanan siğillerden kurtulmak mümkündür.

İlk olarak, kabarcıklı bölgeyi sabun ve su ile temizleyin. Durulamadan sonra siğil bölgesini muz kabuğuyla ovun. Yumuşayan muz kabuğunu bant veya bandaj yardımıyla direkt siğilin üzerine gelecek şekilde sabitleyin. Muz kabuklarını bu şekilde gece boyunca hareket ettirmeden geçirin. Aynı işlemi 3-4 gece uyguladıktan sonra etkilerini görmeye başlayacaksınız.

Muz kabuğu sivilce tedavisi
Belirli dönemlerde hızlanan sivilce oluşumunu önlemek için her gün beş dakika muz kabuğu ile bölgelere masaj yapın. Sivilcelerinizin kaybolmaya başlaması kısa bir zaman alacaktır.

kırışıklıkları gidermek
Muz kabuğu, kırışıklık oluşumunu engeller ve cildin nemli kalmasını sağlar. Muz kabuğunu ezdikten sonra yumurta sarısını ekleyin ve çırpın. Yüzünüze uygulayın, beş dakika bekletin ve ardından yıkayın. Bu ilacı düzenli olarak uygularsanız, kısa sürede sonuç almaya başlayacaksınız.

Muz kabuğunun ağrı kesici etkisi
Ağrılı bölgeye bir muz kabuğu sürün ve sarın. 30 dakika bekledikten sonra ağrı azalmaya başlayacaktır.

Sedef hastalığı için muz kabuğu tedavisi
Tipik bir cilt hastalığı olan sedef hastalığı için düzenli muz kabuğu uygulamaları ile daha hızlı ve doğal sonuçlar almak mümkündür.

Yara izleri için muz kabuğu tedavisi

Muz kabuğu yara tedavisi
Muz kabuğu, yaraların daha hızlı iyileşmesine ve daha hızlı kurumasına yardımcı olur. Ayrıca izlerin iz bırakmasını da önemli ölçüde engeller.

Muz kabuğu parlatıcı etkisi
Muz kabuğu ile sildiğiniz/ovduğunuz deri ve gümüş ayakkabı ve çantalar temizlendiğinde parlamaya başlayacaktır.

Muz kabuğu depresyona iyi gelir
Depresyonda olduğunuzda kendinizi iyi hissetmiyorsunuz. Muz kabuğu yemeye çalışırsanız depresyondan bir nebze kurtulursunuz.

Muz kabuğu kolesterolü düşürür
Kolesterol, kalp krizi ve felç gibi ağır yıkıcı durumları önler. Ayrıca içeriğindeki lif yardımı ile açlığı geciktirerek beslenme uzmanlarının önerdiği besinler arasında yerini almıştır.

Muz kabuğu baş ağrısı tedavisi

Muz kabuğu püresi ile baş ağrılarını tedavi etmek mümkün ve etkilidir. Alnına dağıtılan bir muz kabuğu püresi ile ağrılardan (migren dahil) kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Alın kırışıklıkları için de faydalıdır.

Muz kabukları uykuyu etkiler

Triptofan açısından zengin muz kabuğu ile daha dinç uyuyabilir ve zinde uyanabilirsiniz. Muz kabuğu, iyi bir gece uykusu için çareniz olacak.

Muz kabuğu kansere karşı koruyor

Muz kabuğu, kansere karşı koruma sağlayan kanser önleyici maddeler içerir. Kanser olma şansınızı azaltır. Muz kabuğunda bulunan ve bağışıklık sistemini de destekleyen karotenoidler ve polifenoller yeşil çayda da bulunur.

Muz kabuğu kalp sağlığını korur.

Diyetler için uygun besinlerden biridir.

Nasır tedavisi için ideal

Gece yatmadan önce tırnağınıza muz kabuğu koyun, sarın ve sabaha kadar bırakın. Sabah, ayak tırnağı çekilecek.

muz kabuğu nasıl yenir

Muz kabuğu, muzun iç kısmına göre daha ekşi, alışık olmadığımız bir tat. (Her sağlıklı yiyecek gibi) Biraz acıdır. Ancak bunu kolayca tüketmenin birkaç yolu var.

Kabuğu sert olduğu için yemeyi kolaylaştırmak için 10 dakika kaynatabilir veya fırında pişirebilirsiniz. Ayrıca blender yardımıyla püre haline getirip kaşıkla daha rahat yiyebilirsiniz.

Çok acıysa, bir muzun içinde yemeyi deneyin.

netten geliyor…

Muz kabuğunun faydaları ile ilgili yazı ilk olarak Yemekfikirleri.com.tr’te ortaya çıktı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın