medyauzmani.com
Saatte 300 pizza üreten robotlar tartışma yarattı – Yemek Fikirleri

Saatte 300 pizza üreten robotlar tartışma yarattı

ABD’nin New Jersey eyaletinde bir pizzacı, robotik konusuna dönünce dikkatleri üzerine çekti.

Türk gazetesi The Independent’ın haberine göre PizzaHQ, Picnic’in yapay zekayı mutfağa taşıyan pizza üreticisi ile üretimi önemli ölçüde hızlandırdı.

Saatte 300 pizza üreten bir makine aslında bir dizi robottur. Önce bir robot hamuru açar, ardından diğerleri peynir, sos ve diğer malzemeleri ekleyip fırına gönderir.

Son olarak başka bir robot hamuru kesip sarıyor ve pizza hazır.

Kullanıcıların işlem sırasında yalnızca pizzayı bir makineden diğerine aktarmaları gerekir.

CNET’e göre müşteriler pizzanın tadına bayılıyor.

Öte yandan Piknik makinelerinin bu hızda pizza üretmesi, gelecekte otomasyon nedeniyle birçok meslek grubundan insanın işsiz kalacağı endişesini pekiştiriyor.


Avrupa Birliği (AB), yapay zeka gibi istihdamı olumsuz etkileyen riskleri azaltmak için bir süredir yasa tasarısı hazırlarken, yakın zamanda yapılan bir araştırma, ABD’li seçmenlerin büyük bir bölümünün otomasyon nedeniyle işlerini kaybetmekten korktuğunu ortaya koydu. .

Öte yandan pizza robotlarına geçiş yapan lokantacılar bu durumdan memnun görünüyor.

Pizza Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, restoranın artık mutfakta daha az personele ihtiyaç duyduğu ancak bu nedenle kurye sayısının arttığı belirtildi.

Restoran ayrıca, robotlar sayesinde okullarda veya partilerde verilen büyük siparişleri yakalayabildiğini ve daha fazla sipariş aldığını doğruladı.

Picnic’in pizza robotu 2020’de Las Vegas’taki yıllık Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) gösterildi. Zamanında pek çok yorumcu tarafından “inanamayacak kadar iyi” olarak tanımlanan makine, son günlerde giderek daha popüler hale geldi.

Geliştirici, Pizza HQ gibi yerel restoranlarla sınırlı değildi. Ayrıca Almanya’nın başkenti Berlin’deki Domino’s mağazası ile ortaklık kurarak dünyaya açılmıştır.

İki şirket, ürünü test etmek için 2021’den beri birlikte çalışıyor.

Domino’s yetkilileri de yemek servisi alanında personel sayısının az olduğunu ve bu makinelerin boşluğu doldurduğunu savunuyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın