medyauzmani.com
Şanlıurfa’da “İsot Müzesi” kurulacak – Yemek Fikirleri

Şanlıurfa’da “İsot Müzesi” kurulacak

Şehrin simgelerinden biri olan isot’u daha iyi tanıtmak için Şanlıurfa Turizm Geliştirme A.Ş. Şehirde “İsot Müzesi”nin kurulması için çalışmalar. Ve yerel yönetim tarafından da desteklenen fikrin ardından çalışmalar başladı ve müzenin Harran bölgesindeki Han Al-Barur adlı tarihi han’da kurulmasına karar verildi.

“Ziyaretçiler tatları ve renkleri keşfedecekler”

Şanlıurfa Turizm Geliştirme Şirketi Genel Müdürü Mehmet Onku, bunun şehir için önemli bir değer olduğunu söyledi. Anko, kentin simgelerinden biri olan izotopları tanıtmak için müze oluşturma fikrinin ortaya çıktığını kaydetti:

“Şanlıurfa, İsot adasının başkenti. Bu yüzden şehirde bir isot müzesi açma fikri doğdu. Bu bağlamda tarihi bir hanı öne çıkarmak istedik. Han El Barur’da bir müze oluşturmayı düşündük. Burası müze olmanın yanı sıra bir deneyim merkezi olacak Bu Bağlamda Bu han için bir konsept hazırladık Projeyi gerçekleştirmek için ilgili bakanlıkla görüşüyoruz Dünyada biber kültürünü yaşatmaya çalışacağız İşte müzemizde Dünya standartlarında bir müze oluşturmaya çalışacağız İpek Yolu üzerinde, Baharat Yolu olarak da bilinen Tarihi Hanlar, Müzenin kurulacağı yer orası, burada da bir eco-lodge konsepti oluşturacağız. Pansiyonun tepesinde yıldızlı bir gece konaklaması sağlamak. Bu müzeyi iki yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz.”

“Dünyanın acısını paylaşacağız”

Şanlıurfa’da açılacak olan isot müzesinde, acılarıyla ünlü ülkelerin acı kültürünü paylaşacaklarını kaydeden ve şöyle devam etti:

“Müzenin misyonu, her türden baharat ve aromalarının inanılmaz bir dünyasını temsil etmek ve bu dünyanın insanlığı nasıl etkilediğini keşfetmektir. Müzenin sergileri, bilinen bitkileri ve baharatları, yetiştirildikleri ve hasat edildikleri doğal hallerinde sergileyecek ve peki aromatik baharatlar hayatımız boyunca her gün bizi nasıl takip ediyor.” Ziyaretçiler, baharatların küresel ticarete nasıl katkıda bulunduğunu anlayacak, damak tadımızı ve duyularımızı cezbeden tatları ve renkleri keşfedecekler. Ziyaretçi, her bölge ve ülkenin eşsiz mutfak mirasını oluşturan farklı tarifler ve hazırlama yöntemleri hakkında bilgi edinecek.”

inşaat

Ticaret ve vatandaşlar memnun

Aynı zamanda açılacak olan isot müzesinde ziyaretçilerin keyifli vakit geçirmesi amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Şanlıurfa’da biber satan tüccarlar ve vatandaşlar da müze yapma fikrini memnuniyetle karşıladı. İsot’un ve tüm şehrin bu fikri desteklediğini söyleyen vatandaşlar, bir an önce müzenin kurulmasını heyecanla bekliyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın