En sevilen yaz meyvelerinden biri olan şeftali, alerjisi olmayan kişiler için tehlikeli olabilir. Şeftali olanlarda cilt lezyonları, kaşıntı, şişlik ve kaşıntı oluşabileceği konusunda, Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AID) üyesi Dr. Handan Duman Şenol şeftali alerjisi hakkında bilgi verdi ve dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

Bu şeftali yedikten 2 saat sonra olmaya başlar.

Meyve alerjileri nadir olmakla birlikte şeftali alerjileri bunlar arasında en yaygın olanıdır. Genellikle bu şeftali yedikten sonraki ilk iki saat içinde olur. Genel olarak, şeftali kokusu ile veya cilt ile temastan sonra ne olduğu görülebilir. En sık görülen şikayetler ağızda kaşıntı ve ağrı, deri döküntüleri, kaşıntı, yüzde şişme, kusma, ishal, burun akıntısı, hapşırma, burun akıntısı, öksürük, nefes darlığı ve nefes darlığıdır. Bununla birlikte, titremelere neden olabilir ve yaşamı tehdit edebilir.

Şeftali alerjileri polen alerjileriyle ilişkili olabilir

Bazen polen-gıda ile ilgili hastalıklar nedeniyle görülebilir. Polen-gıda alerjisinde, kişinin polen alerjisi vardır. Polen alerjenleriyle temas eden şeftali gibi yiyecekleri yerken şikayetler oluşur. Şeftali ağacı tarafından tozlaştırılır. Şeftali yedikten 10-15 dakika sonra dilde, dudaklarda, ağızda ve boğazda karıncalanma hissi, kaşıntı ve bazen şişlik oluşur ve buna oral alerji sendromu denir. Çoğu durumda şikayetler yarım saat içinde aniden geri döner ve hastaların %1-8’inde kurdeşen, nefes darlığı, nefes darlığı ve anafilaksi denilen şiddetli korku görülebilir.

Şeftali gerekli testlerden geçtikten sonra diyetten çıkarılmalıdır.

Şeftali tüketiminden sonra şikayet öyküsü olan kişilerde (şikayetlerin ne kadar süre önce başladığı, şeftalili/şeftasiz yeme yöntemi) şeftali ile deri testi veya kana ilgi gösteren test yardımı ile teşhis konur. cilt, ne kadar yendiği, diğer gıda ve ilaçların birlikte alınması, egzersizle ilişkisi sorgulanır). Bazen hastanelerde beslenme testi dediğimiz şeye az miktarda gıda ile başlayıp hastaya vermek gerekebilir. Hastalık yapıldıktan sonra şeftali kişinin diyetinden çıkarılmalıdır.

İşlenmiş gıdaların ve kozmetiklerin içerikleri dikkatle okunmalıdır.

Paketlenmiş gıdaların (meyve suları gibi) üzerindeki etiketleri okumak çok önemlidir. Restoranlarda tüketilmesi gereken yemek/tatlı karışımında şeftali olup olmadığı sorulmalıdır. Şeftali, krem, parfüm gibi diğer kozmetik ürünlerde de kullanıldığı için, kullanmadan önce bu tür ürünlerin etiketlerini okumakta fayda var.

ETİKETLER

şeftali Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (ID Handan Duman Şenol oral alerji sendromu şeftali