medyauzmani.com
Sosyal gastronomi atölyeleri başladı – Yemek Fikirleri

Sosyal gastronomi atölyeleri başladı

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programıİnsani yardım ve sosyal gastronomi alanındaki çalışmalarıyla tanınan Kolombiyalı Şef Charlie Otero, Dünya Gıda Programı’nın Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu ile ortaklaşa uyguladığı SES programı kapsamında Türkiye’ye geldi.

Otero, açlık, yoksulluk, yetersiz beslenme, eşitsizlik, gıda israfı ve işsizlik gibi küresel ve toplumsal sorunlara odaklanan sosyal gastronomi alanında aktif bir isim olup 2019 yılında kurulmuştur. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Dünya Turizm Örgütü tarafından İspanya ve Latin Amerika’nın Mutfak Elçisi olarak seçilmiştir.

9-19 Mayıs tarihleri ​​arasında İstanbul, İzmir, Ankara ve Hatay’ı kapsayan bir dizi çalıştayın düzenleneceği Otero’daki son durak. Hatay Galeri olacak.

SES programıOtero, Latin Amerika mutfağının sırlarını SES katılımcıları ve eğitmenleri ile paylaşacak. Mesleki ve uygulamalı teorik eğitime odaklanan ve katılımcıların hayatta kalmalarını desteklemek üzere tasarlanan SES programı 15 ilde 5 ilçede uygulanmaktadır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın