Birbirlerini seviyorlar

Azteklerin mutfaklarında kullandıkları amaranth unları glüten içermez. Hemen hemen her pastacılıkta rahatlıkla kullanılır. Makarna ve keklerde mükemmel sonuçlar vermesine rağmen ekmek ve kek hamurunun kabarması için diğer ürünlerdeki diğer unlarla karıştırılması gerekir. Ancak bu unu tek başına kabarmasını istemediğiniz yiyecekleri hazırlamak için kullanabilirsiniz.

SANA

Glutensiz un tercih edenler için en popüler unlardan biri olan darı unu (darı) hamura tatlı bir tat ve sarı bir renk verir. Bol miktarda B vitamini, protein ve mineral içeren bu un çeşidi de bozadan yapılır.

HİNDİSTAN CEVİZİ TOZU

Hindistan cevizi unu hafif tatlı bir yapıya sahip olduğu için bu unu kullanırken şeker oranını doğru ayarlamak önemlidir. Hindistan cevizi ununun su çıkarma oranı diğer un türlerinden daha yüksektir. Özellikle kek ve hamur işleri yaparken iyi sonuç verir.

Karabuğday unu

Glutensiz karabuğday aslında bir buğday türü değil, bir bitkidir. Lif açısından çok zengindir. Protein fiyatı da yüksek. Fazla kabarmasını istemediğiniz makarna gibi hamurlarda en iyi sonucu verir. Kek ve benzeri yumuşak yiyecekler hazırlanırken badem unu gibi farklı unlarla karıştırılıp kullanılmalıdır.

KESTANE TOZU

İtalya’da ‘tatlı un’ olarak bilinen kestane unu, kestanelerin kurutulup ince öğütülmesiyle elde edilir. Bol miktarda protein ve lif içeren bu un türü, kek ve çikolatalı tatlılarda en iyi sonucu verir.

ABONE OLMAK

Buğday ununun ikamesi olan kinoa unu eklendiği tariflerde sorunlara neden olabilir. Çekirdek olarak satın alıp, cevizli bir aroması olana kadar hafifçe kavurup ardından öğüterek doku sorununa çözüm olabilir. Tüm glutensiz unlar gibi kinoa unu da kabarmaz. Farklı unlarla karıştırırsanız biraz kabaracaktır.

TAVUK TOZU

Protein oranı yüksek olan nohut unu ıslandığında stabildir. Bu nedenle tariflerde bağlayıcı görevi de görür. Her türlü sebze ve kek yapımında rahatlıkla kullanılabilir.

PİRİNÇ HASTALIĞI

Glutensiz pirinç unu, cevizli bir tada sahip olduğu için eklendiği tariflere farklı bir lezzet katmaktadır. Soslarda ve çorbalarda, özellikle keklerde kullanılır. Alışveriş yaparken tam pirinç ununu tercih etmenizde fayda var.

SİYE-KAVILCA DÖRT

İkame buğday çeşitleri olan siyez ve kavilca, ruşeym ve manyok ile birlikte hasat edilir. Bu nedenle protein içeriği çok yüksektir. Glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekerini etkilemez. Düşük glüten içeriğine sahip iki undan yapılan ekmek çok lezzetli ve doyurucu.

TEFF’in fiyatı

Etiyopya’da yapılan teff, ülkenin ünlü ekmeği injera’nın bir bileşenidir. Protein, demir ve kalsiyum açısından zengindir. Lif değeri diğer un türlerine göre çok daha yüksektir. Kullanılan tatlılar ve kekler yumuşak ve kabarıktır.

HATIRLAMAK…

Çok kısa sürede bozulan bu un türünden az miktarda alıp buzdolabında saklayabilirsiniz. Tohum olarak alıp öğüttükten sonra kullanmak tariflerden en iyi sonucu verir.

ETİKETLER

karabuğday kinoa hindistan cevizi unu Türk Mutfağı