En popüler meyvelerden biri olan çileğin faydaları saymakla bitmiyor. Vitamin ve mineral kaynağı olan çilek, romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir. Lif içerdiği için kabızlığa ve hazımsızlığa iyi gelir.

KÖTÜ BİR ÇİLEK EĞİTİMİNİZE ZARAR VEREBİLİR!

Uzmanlar genellikle çileklerin yemeden önce iyice yıkanması gerektiğini söylüyor. Çilek, yıkanmadığı takdirde vücutta iltihaplanmaya neden olabilir. Bu sorunu yaşamamak için çilekleri doğru şekilde temizlemek gerekir.

Sera ve bahçelerde yetiştirilen çilekler piyasaya ulaşana kadar birçok dış etkene maruz kalmaktadır. Tüm sebze ve meyveleri etkileyen bir olgu olduğu için yemeden önce sebze ve meyveleri patojenlerden ve kirlerden özenle temizlemek önemlidir.

Eve gelir gelmez satın aldığınız çilekleri bir kaseye veya süzgeçe koyun ve suyla yıkayın.

Çilekleri tek tek elinize alıp musluğun altında soğuk su ile iyice bakteri ve mikroplardan arındırabilirsiniz.

Çilekleri temizledikten sonra, suyu bitene kadar bir süzgeç veya kevgir içinde tezgahın kenarındaki çilekleri bırakın. Ardından suyu süzülmüş çilekleri kurutup beyaz kağıt havlu üzerine koyabilirsiniz.

Kuruttuğunuz ve öğleden sonra yemeyi planladığınız çilekleri yemeye özen gösterin. Çilek yıkandıktan sonra çabuk çürüyen bir meyve olduğu için çabuk yemekte fayda var.

ETİKETLER

Çilek Ayı ÇİLEK NASIL SEÇİLİR